آشنایی با ساعت آفتابی

مجموعه: علمی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • آشنایی با ساعت آفتابی
 •  

  


  آشنایی با ساعت آفتابی

  مجموعه: آیا می دانید ؟

  آشنایی با ساعت آفتابی

  به وسیله ساعت آفتابی زمان را با استفاده از مکان خورشید در آسمان می سنجد

   

  ساعت آفتابی وسیله‌ای است که زمان را با استفاده از مکان خورشید در آسمان می‌سنجد. معمول ترین نوع ساعت آفتابی از میله ای ساخته شده است که روی صفحه‌ای قرار دارد و ساعت های شبانه روز روی صفحه نشانه گذاری شده‌اند. وقتی مکان خورشید در آسمان عوض می‌شود، مکان سایهٔ میله هم روی صفحه جابه‌جا می‌شود و ساعت را نشان می‌دهد.

  هرگاه جسمی بین خورشید و سطح زمین قرار گیرد سایه تشکیل می شود. به دلیل حرکت دورانی زمین این سایه حرکت می کند. چنانچه اطراف محل تشکیل سایه مدرج می توان از آن جهت تععین زمان استفاده کرد، این یک ساعت آفتابی است.

  نحوه قرار گیری مانعی که باعث تشکیل سایه می شود و محلی که سایه بر روی آن حرکت می کند می تواند به اشکال و فرم های گوناگون ساخته شود.
  ساعت های آفتابی در اکثر کشورهای پیشرفته بوسیله مجسمه سازان و معماری برجسته ساخته می شود و در فضاهای باز مورد استفاده قرار گیرد.

   

  آشنایی با ساعت آفتابی

  مدل ساعت آفتابی

  ساعت های آفتابی وسایلی برای زمان سنجی به کمک نور ( سایه ) خورشید هستند که با توجه به حرکت ظاهری خورشید در طول روز زمان را نشان می دهند. این ابزار تا تا قبل از ساخته شدن ساعت های مکانیکی استفاده فراوانی داشته اند.

  ساعت آفتابی به اشکال گوناگون ساخته می شود و در هر نوع مدرج کردن صفحه ساعت محاسبات خاص خود را دارد. که با توجه به محل نصب ساعت انجام می شود. بعضی از انواع متداول این ساعت ها در شکل 1 آمده است.

  تاریخچه ساعت های آفتابی :
  بر اساس نوشته های هرودوت، تاریخچه ساعت های آفتابی به پیش از 5000 سال پیش بازمی گردد. هرودوت منشاء این ابزار های سنجش زمان را به سومری ها و کلدانی ها نسبت می دهند؛ اقوام پیشروی که در بین النهرین زندگی می کردند. تقسیم بندی 24 ساعته زمان که امروزه نیز آن را به کار می بریم یادگاری از این قوام است.

  رواج فراوان ساعت های آفتابی نزد رومیان باعث تلفیق طرح و اعداد یونانی با ساعت ها گشته به طوری امروزه استفاده از اعداد یونانی برای ساعت های مکانیکی نیز کاربرد فراوان دارد.

  با آغاز تمدن اسلامی – ایرانی، طراحی این ساعت ها با دقت های بیشتری همراه شد. چرا که زمان اوقات شرعی را مسلمین نشان می داد. متاسفانه به دلیل جنگ ها و استفاده از موادی مانند کاه گل، سفال و چوب امروزه نمونه های اندکی از آن دوران در ایران باقی مانده است.

  در دوران معاصر ساعت های آفتابی در کنار کنار کارکرد خود از جهتی دیگر نیز مورد توجه قرار گرفته اندو آن استفاده از مفاهیم زیبایی شناسی در طراحی آنهاست. اینک با وجود گذشت سالها ساعت های آفتابی به عنوان نمادی از هویت تاریخی – علمی و از آن مهمتر به عنوان نمادی از تلاقی علم، فرهنگ و هنر به یادگار مانده است و هر روزه تعداد آنها افزوده می شود. گاهی تنها همان ایده های اولیه به کار می رود و گاهی نوآوری های جذابی در آن دیده می شود.

  همان طور که گفته شد امروزه در شهر ها ساعت های آفتابی استفاده فراوانی دارد. هم اکنون در کشور فرانسه طبق آماری 30 هزار ساعت آفتابی موجود است. در انگلستان با وجود اینکه 7 یا 8 ماه از سال ابری و بارانی است تعداد بیشماری ساعت آفتابی و هزاران انجمن کوچک و بزرگ دوست داران ساعت افتابی وجود دارد.

   

  کاربرد این ساعت ها برای تزیین باغ ها و زیبا سازی نماهاست. و نیز به صورت عمودی در سطح شهر معابر و میادین استفاده می شود. (تصویر 1 )، و علاوه بر زیبایی و نمایش زمان بیانگر تمدن و فرهنگ آن کشور نیز می باشد. در ایتالیا، آمریکا و هند نیز ساعت های آفتابی استفاده گسترده ای دارد، و پارک های مختص ساعت های آفتابی دارند که در آنها انواع ساعت های آفتابی ساخته شده است.

   

  آشنایی با ساعت آفتابی

  جدیدترین مدل ساعت آفتابی

  در این میان کشور ما از پشتوانه غنی علمی و فرهنگی و مخصوصآ در نجوم برخوردار است و دارای مفاخری مانند عبدالرحمن صوفی و خواجه نصیرالدین طوسی قیاس الدین کاشانی و… می باشد که در زمان خود مراجع علم ستاره شناسی و هیئت بودند و تالیفاتی در زمینه ساخت انواع ابزار نجومی مانند ساعت های آفتابی و اسطرلاب نیز داشته اند.

  در حالی که امروزه ما از وجود این مفاخر و افتخار به آنها غافل شدیم و کشور های دیگر برای این بزرگان یادبود می سازند.

   

  آشنایی با ساعت آفتابی

  ساعت آفتابی به اشکال گوناگون ساخته می شود

  امروزه ما تعداد انگشت شماری ساعت آفتابی در کشورمان داریم. مانند ساعت آفتابی شهر مراغه (تصویر 3 ) و کتابخانه ملی ایران (تصویر 4 ) که متاسفانه هر دو توسط آقای دنی ساوا از طرف رایزنی سفارت فرانش=سه ساخته شده اند. در حالی که افرادی در داخل کشور هستند که توانایی انجام این کار را دارند.

   

  آشنایی با ساعت آفتابی

  ساعت های آفتابی به صورت ساده تهیه و تنها شامل یک تیرک و صفحه بوده است

  تصاویر زیر تعدادی از ساعت های آفتابی است که در مساجد کشورمان ساخته شده بودند و اکثرأ برای تعیین اوقات شرعی استفاده می شدند.

  این ساعت ها بیشتر با مصالحی کم دوام از قبیل چوب و گچ ساخته می شده و بنابراین در مقابل عوامل فرسایشی از بین رفته اند. دلیل مهم دیگر اینکه ساعت های آفتابی عمدتا به صورت ساده تهیه و تنها شامل یک تیرک و صفحه بوده که اغلب برای صفحه ها از دیوار بنا استفاده می شده است. خطوط ساعت بر روی این بناها کنده می شده و با فرسودگی دیوار بنا ساعت نیز از بین می رفته و در کل به دلیل همین سادگی مورد بی توجهی قرار می گرفته است. اما از آنجا که راز ماندگاری بسیاری از پدیده ها در ارائه شکل زیبای آنهاست و هر چیزی تا در قالب هنری ریخته نشود، پایدار نمی ماند. این ساعت های زیبا نیز در اثر گذر زمان به دست فراموشی سپرده شده اند.

  با توجه به توانایی هنرمندان کشورمان در ارائه کارهای حجمی و نیز جذابیت عمومی ساعت های آفتابی و فراگیری استفاده از آن در کشورهای دیگر جای کار فراوانی در این عرصه پیش بینی می شود. تصاویر زیر چند نمونه از ساعت های ساخته شده توسط هنرمندان مجسمه ساز است.

   

  آشنایی با ساعت آفتابی

  ساعت آفتابی در روز به کار گرفته می شود و مردم به آسانی با طرز کار آن آشنا می شوند

  مزایای ساعت آفتابی :
  اکثرا این سوال پیش می آید که با وجود ساعت های پیشرفته و مدرن امروزی ضرورت ساخت ساعت های آفتابی چیست؟ ساعت آفتابی تنها ابزار نجومی است که در روز به کار گرفته می شود و مردم به آسانی با طرز کار آن آشنا می شوند و با آن ارتباط برقرار می کنند. همچنین ساعت آفتابی عرصه گسترده ای جهت ایده ها و خلاقیت های هنری و نجومی است و محلی زیبا جهت تزیین مکان های عمومی، مراکز علمی و منازل می باشد.

  در کشورهای غربی ساخت ساعت آفتابی همواره مورد حمایت و تشویق گروه های هوادار محیط زیست و طبیعت، شهرداری ها، آموزش و پرورش و… به عنوان عاملی جهت گرایش به طبیعت و حفظ آن بوده است.

   

  آشنایی با ساعت آفتابی

  آشنایی با ساعت آفتابی

  ساعت آفتابی در اشکال مختلفی ساخته شده است

   

  ساخت بزرگترین ساعت آفتابی جهان در فارس
  محققان دانشگاه جهرم موفق به طراحی و ساخت بزرگترین ساعت آفتابی حلقوی جهان شدند. مدیر پژوهشی دانشگاه جهرم و طراح این دستگاه گفت: ساعت خورشیدی حلقوی یکی از انواع ساعتهای خورشیدی و شامل دو حلقه هم اندازه از جنس پروفیل و یک شاخص است و قابلیت نمایش دقیق زمان را دارد. بزرگترین ساعت آفتابی حلقوی جهان هم اکنون مراحل ثبت در کتاب گینس را طی می کند. قطر حلقه این ساعت آفتابی ۲۶۴ سانتی متر است و صفحه آن دارای یک تقسیم بندی ۱۲ ساعته است که بر اساس مختصات جغرافیایی محل نصب، زاویه بندی شده است. در ایام مختلف سال ممکن است تفاوت کمی میان ساعت قراردادی کشور که بر اساس ساعتهای مکانیکی برنامه ریزی می شود با این ساعت که زمان واقعی نجومی را نشان می دهد، وجود داشته باشد . مجری طرح هم گفت: این ساعت به وزن۲۰۰ کیلوگرم از جنس پایه محدب آهن، پیکان لوله فولادی و محورهای قوطی پروفیل ساخته شده و ضخامت ورق نورد شده آن ۱۰ میلی متر است.

   

  مجری طرح افزود: این رکورد را قبل از این کشور هلند با ساعتی به قطر حلقه ۱۸۰ سانتی متر داشته است. شهرستان جهرم در ۱۹۰ کیلومتری جنوب شرق شیراز واقع شده است.

   

  گردآوری : بخش علمی بیتوته

  منبع :  isna.ir

  iransculpture.ir

  

  چند دقیقه با دانستنی ها


  • تاریخچه ساعت و معرفی انواع ساعت های قدیمی


  • نخستین ساعت چگونه ساخته شد ؟


  • چرا عقربه ساعت‌ها ساعتگرد می‌چرخد؟

  http://www.beytoote.com/scientific/midanid/introduction1-sundials1.html

  کلمات کلیدی : تاریخچه نخستین چرا آشنایی  ( (تصویر ) )، ؟ ؟ آسانی آسمان آشنا آشنایی آغاز آفتابی آفتابی مجموعه آفتابی آقای آماری آمده آمریکا آموزش آن آنجا آنها آنهاست آهن، آیا آید ابری ابزار اثر ارائه ارتباط از اساس است است استفاده اسطرلاب اسلامی اشکال اطراف اعداد اغلب افتابی افتخار افرادی افزود افزوده اقوام الدین النهرین اما امروزه امروزی انجام انجمن اند اند اندازه اندو اندکی انواع انگشت انگلستان اوقات اولیه اکثر اکثرأ اکثرا اکنون ای ایام ایتالیا، ایده ایران ایرانی، این اینک اینکه با بارانی باز بازمی باشد باعث باغ باقی بخش بر برای برجسته برخوردار برقرار برنامه بریم بزرگ بزرگان بزرگترین بسیاری بعضی بنا بنابراین بناها بندی به بودند بوده بوسیله بی بیانگر بیتوته بیشتر بیشتری بیشماری بین بینی تا تاریخچه تاریخی تالیفاتی ترین تزیین تشویق تشکیل تصاویر تعداد تعدادی تععین تعیین تفاوت تقسیم تلاقی تلفیق تمدن تنها تهیه توان توانایی تواند توجه توجهی توسط تیرک ثبت جابه‌جا جای جدیدترین جذابی جذابیت جسمی جغرافیایی جنس جنوب جنگ جهان جهت جهتی جهرم حالی حجمی حرکت حفظ حلقه حلقوی حمایت خاص خطوط خلاقیت خواجه خود خورشید خورشیدی داخل داد داران دارای دارد دارد دارد، دارند دارند داریم داشته دانستنی دانشگاه دانید در درباره دست دستگاه دقت دقیق دقیقه دلیل دنی دهد، دهند دهند؛ دو دوام دوران دورانی دوست دیده دیوار دیگر را راز رایزنی رفته رواج رود روز روزه رومیان روی رکورد ریخته ریزی زاویه زمان زمین زمینه زندگی زیبا زیبای زیبایی زیر زیست ساخت ساخته ساده سادگی ساز سازان سازند سازی ساعت ساعته ساعتهای ساعتگرد ساعتی ساعت‌ها سال سالها سانتی ساوا سایه سایهٔ ستاره سطح سفارت سفال سنجد سنجش سنجی سوال سومری سپرده شاخص شامل شبانه شد شدن شدند شدند شده شده‌اند شدیم شرعی شرق شماری شناخت شناسی شهر شهرداری شهرستان شود شود شوند شوند شکل شیراز صفحه صفحه‌ای صورت صوفی ضخامت ضرورت طبق طبیعت طبیعت، طراح طراحی طرح طرز طرف طور طوری طوسی طول طی ظاهری عاملی عبدالرحمن عرصه عقربه علاوه علم علم، علمی عمدتا عمودی عمومی عمومی، عنوان عوامل عوض غافل غربی غنی فارس فراموشی فرانسه فرانشسه فراوان فراوانی فراگیری فرسایشی فرسودگی فرم فرهنگ فرهنگی فضاهای فولادی قابلیت قالب قبل قبیل قدیمی قرار قراردادی قطر قوام قوطی قیاس لوله ما ماند مانده ماندگاری مانعی مانند ماه متاسفانه متداول متر مجری مجسمه محاسبات محدب محققان محل محلی محورهای محیط مختص مختصات مختلف مختلفی مخصوصآ مدرج مدرن مدل مدیر مراجع مراحل مراغه مراکز مردم مزایای مساجد مسلمین مصالحی معابر معاصر معرفی معماری معمول مفاخر مفاخری مفاهیم مقابل ملی ممکن منازل منبع منشاء مهم مهمتر موادی موجود مورد موفق مکان مکانیکی می میادین میان میله میلی می‌دهد می‌سنجد می‌شود می‌شود، می‌چرخد؟ نجوم نجومی نحوه نزد نسبت نشان نشانه نشود، نصب نصب، نصیرالدین نمادی نماهاست نمایش نمونه نمی نوآوری نور نورد نوشته نوع نیز ها ها، های هر هرودوت هرودوت، هرگاه هزار هزاران هستند هلند هم همان همراه همواره همچنین همین هند هنر هنرمندان هنری هوادار هویت هیئت و واقع واقعی وجود ورق وزن وسایلی وسیله وسیله‌ای وقتی پارک پایدار پایه پدیده پرورش پروفیل پشتوانه پژوهشی پیش پیشرفته پیشروی پیکان چرا چنانچه چند چوب چگونه چیزی چیست چیست؟ کار کارایی کاربرد کارهای کارکرد کاشانی کاه کتاب کتابخانه کرد، کردن کردند کشور کشورمان کشورهای کل کلدانی کم کمک کمی کنار کند کنده کنند که کوچک کیلومتری کیلوگرم گاهی گذاری گذر گذشت گرایش گردآوری گردد گرفته گروه گسترده گشته گفت گفته گل، گوناگون گچ گیرد گیرد گیری گینس یا یادبود یادگار یادگاری یونانی یک یکی –

   

  

  مدیریت ایمیل ها در اندروید

  سنگ بینی

  ویرایش عکس و فیلم در اندروید

  پوست پرتقال

  بهنوش طباطبایی بعد از طلاق

  

  فال حافظ

 • مطالب علمی جدید
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :