آیا می دانید عمیق ترین اقیانوس زمین کجاست؟

مجموعه: علمی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • آیا می دانید عمیق ترین اقیانوس زمین کجاست؟
 •  

  


  آیا می دانید عمیق ترین اقیانوس زمین کجاست؟

  مجموعه: آیا می دانید ؟

  یک نگاه اجمالی به کره زمین از طریق نقشه یا تصویر گرفته شده از فضا برای درک بزرگی و اهمیت اقیانوس های زمین کفایت می‌کند. اقیانوس ها ۷۲ درصد از سطح سیاره را پوشش داده و حجمی در حدود ۱٫۳۵ میلیارد کیلومتر مکعب را اشغال کرده اند. اهمیت آنها برای حیات بر همگان آشکار است. رازهای بسیاری در اعماق آنها نهفته است که هنوز به کشف نرسیده اند.

   

  آیا می دانید عمیق ترین اقیانوس زمین کجاست؟

  عمیق ترین اقیانوس زمین، اقیانوس آرام نام دارد

   

  به پاس علم نوین، ابزارها و دستگاههای اکتشاف پیشرفته یکی از مسائل دشوار حل و فصل شده است و آن محل قرارگیری عمیق ترین اقیانوس زمین می باشد. این محل، اقیانوس آرام نام دارد که عمق متوسط آن تقریبا ۴۲۸۰ متر بوده و عمیق ترین قسمت شناخته شده (گودال ماریانا) را در میان تمامی اقیانوس ها درون خود جای داده است.

   

  روش

  البته تعیین عمق اقیانوس بنابه دلایل کاملا مشخص، کار دشواری است که دقت بسیار زیادی را می طلبد. کف اقیانوس ها شدیداً پهناور بوده و ارتفاعشان از سطح دریا به شدت متغیر است. درست مانند توده های قاره‌ای، آنها هم از گودال ها و دامنه های کوهی برخوردارند. در برخی موارد، گودال ها بسیار عمیق تر از عمق متوسط هستند.

   

  آیا می دانید عمیق ترین اقیانوس زمین کجاست؟

  چشم اندازی از اقیانوس آرام از فضا

   

  با این حال، اقیانوس آرام از لحاظ عمق متوسط به عنوان عمیق ترین اقیانوس شناخته می شود. اگرچه محاسبات متغیر اند، اما کل کف اقیانوس با مقدار تقریبی ۴۲۸۰ متر تخمین زده شده است که ۵۰۰ متر عمیق تر از متوسط جهانی یعنی ۳۷۰۰ متر میباشد. گودال ماریان به عنوان یکی از دلایل احتمالی مطرح شده چرا که به طرز قابل توجهی ژرف است!

   

  ویژگی ها

  گودال ماریان در بخش غربی اقیانوس آرام در مجاورت جزایر ماریانا، با فاصله ای برابر نسبت به فیلیپین و ژاپن واقع شده است. گودال هلالی شکل بوده و طول و عرض متوسط آن به ترتیب به ۲۵۵۰ کیلومتر و ۶۹ کیلومتر می رسد. این گودال در دره ی کوچک واقع در کف اش که به ژرفای چلنجر(challenger) معروف است، عمق بیشینه ای معادل ۱۰۹۹۴ متر دارد. کشورهای نزدیک این گودال عبارتنداز ژاپن، پاپوا گینه جدید، اندونزی و فیلیپین.

   

  ویژگی‌های هندسی نتیجه‌ی پدیده فرو روی اند که در مرز میان دو صفحه تکتونیک(صفحه اقیانوس آرام و فیلیپینو) به وقوع می پیوندند. نتیجه حاصله را سیستم فرو روی ایزو-بونین-ماریانا نامیده‌اند. حاشیه غربی صفحه اقیانوس آرام به زیر صفحه کوچکتر ماریانا فرو می رود.

   

  آیا می دانید عمیق ترین اقیانوس زمین کجاست؟

  موقعیت گودال ماریانا

   

  حرکت صفحات آرام و ماریانا به شکل گیری جزایر ماریانا نیز ختم شد که جزایری آتش فشانی به حساب می آیند. آنها در نتیجه گداز آبدهی(سرد شدن گدازه داغ توسط آب) ناشی از آب محبوس شده در قسمت فرو رفته صفحه اقیانوس آرام می باشد. برای فهمیدن این موضوع که گودال ماریانا چقدر عمق دارد، بگذارید آن را با کوه اورست مقایسه کنیم. اگر کوه اورست را درون گودال ماریانا قرار دهید، بیش از دو هزار متر از آب آن کوه را در بر خواهد گرفت.

   

  فشار آب موجود در گودال ماریانا در حدود ۱۵۷۵۰ psi می باشد که صد برابر بزرگتر از فشار اتمسفری استاندارد در سطح دریاست. این بدان معناست که اگر می توانستید در بخش تحتانی گودال ماریانا قرار بگیرید، فشار شما را نابود می ساخت!

   

  اندازه گیری

  اندازه گیری های مختلفی از گودال در طی چند سال به کمک روش های مختلف صورت پذیرفته است. اولین عملیات “چلنجر” نام داشت که بین سالهای ۱۸۷۲ و ۱۸۷۶ میلادی به انجام رسید. آنان با استفاده از شیوه های مناسب به اندازه گیری عمیق ترین نقطه گودال ماریانا تا ۹۶۳۶ متر پرداختند.

   

  آیا می دانید عمیق ترین اقیانوس زمین کجاست؟

  تصویری از چلنجر HMS که در اندازه گیری های گودال ماریانا نقش اساسی ایفا کرد

   

  چلنجر HMS در سال ۱۹۳۱ میلادی بررسی دیگری نیز انجام داد. پژوهشگران در این عملیات به روش دقیق ژرفا سنجی پژواکی تکیه ورزیدند و مقدار ۱۰۹۰۰ متر را به عنوان عمیق ترین عدد بدست آمده اعلام کردند. بعدها این ناحیه را ژرفای چلنجر نامگذاری نمودند. در طول نیمه دوم قرن بیستم، عملیات متعددی انجام گرفت. در سال ۱۹۵۷، کشتی شوروی در محلی به نام “حفره ماریانا”، عمق  ۱۱۰۳۴ متر را ثبت کرد. کشتی بازرگانی آمریکایی به نام اسپنسر اف. بیرد در سال ۱۹۶۲ عمق بیشینه ۱۰۹۱۵ متر را با استفاده از ابزارهای دقیق اندازه گیری عمق ثبت نمود.

   

  کشتی پیمایشی ژاپن با نام تاکویو در سال ۱۹۸۴ از یک دستگاه ژرفا سنج پژواکی استفاده کرده و عمق بیشینه ۱۰۹۲۴ متر را گزارش کرد. یک کشتی دیگر ژاپنی در سال ۱۹۹۵ به عمیق ترین ناحیه گودال ماریانا دست یافت. بنابراین، ۱۰۹۱۱ متر به عنوان عمیق ترین ناحیه ثبت گردید. در سال ۲۰۰۹، ناو تحقیقاتی آمریکا به نام کیلو موانا دقیق ترین اندازه گیری را از گودال ماریانا تا به امروز انجام داد. در این پروسه از یک ردیاب آوایی استفاده شد که نقطه‌ای را با عمق بیشینۀ ۱۰۹۷۱ متر شناسایی کرد.

   

  آیا می دانید عمیق ترین اقیانوس زمین کجاست؟

  نمای پشتی از ناو تحقیقاتی کیلو موانا

   

  کاوش

  تا کنون چهار عملیات در گودال ماریانا به انجام رسیده است. نخستین عملیات با نام تریست به کمک ناو طراحی شده توسط سوئیس و ساخته شده توسط ایتالیا صورت گرفت که نیروی دریایی آمریکا مالک آن ناو بود. ناو و دو سرنشین آن در بیست و سوم ژانویه ۱۹۶۰ به بخش تحتانی گودال رسیدند، یعنی عمقی معادل ۱۰۹۱۶ متر. عملیات توسط ناو گمنامی در سال ۱۹۹۶ و ناو مستقلی به نام نریوس در سال ۲۰۰۸ ادامه یافت. در سه عملیات نخست، عمق مشابه ۱۰۹۰۲ تا ۱۰۹۱۶ متر مستقیما مورد اندازه گیری قرار گرفت. چهارمین عملیات در سال ۲۰۱۲ انجام شد که طی آن، کارگردان کانادایی جیمز کامرون با استفاده از زیردریایی چلنجر عملیاتی را ترتیب داد. او در ۲۶ مارس به بخش تحتانی گودال ماریانا رسید.

   

  از ماه فوریه ۲۰۱۲ عملیات متعددی برنامه‌ریزی شده است که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد: زیردریایی های تریتون (شرکت فلوریدایی که به طراحی و ساخت زیردریایی های خصوصی می پردازد) و شرکت فناوری های دریایی DOER در نزدیکی سانفرانسیسکو که در نظر دارد دو یا سه نفر را به بستر دریا بفرستد. دنیای اقیانوس ها در ورای خط ساحلی، ژرف و رازآلود است. قسمت اعظمی از آن هنوز کشف نشده و آثار حیاتی که دانشمندان در آن جا پیدا کرده‌اند بسیار مرموز می باشد، بطوریکه می تواند سرنخ هایی هم در خصوص حیات در دنیا های دیگر بدست دهد. این مسئله معقول بنظر می رسد که فضای درونی می تواند بینش ما را نسبت به حیات در فضای بیرونی ارتقأ بخشد.

   

  چند اقیانوس در دنیا وجود دارد؟ چه عواملی منجر به جزر و مد می شود؟ آیا شهاب سنگ ها نقشی در پیدایش اقیانوسهای زمین داشته‌اند؟ چند درصد زمین را آب تشکیل می دهد؟

   

  منبع: bigbangpage.com – universetoday.com

  http://www.beytoote.com/scientific/midanid/deepest1-ocean-floor1.html

  کلمات کلیدی : آیا (شرکت (گودال ، ؟ آب آب) آبدهی(سرد آتش آثار آرام آشنایی آشکار آمده آمریکا آمریکایی آن آن، آنان آنها آوایی آیا آیند ابزارها ابزارهای اتمسفری اجمالی احتمالی ادامه ارتفاعشان ارتقأ از اساسی است است است، استاندارد استفاده اسپنسر اش اشاره اشغال اعظمی اعلام اعماق اف اقیانوس اقیانوسهای البته اما امروز انجام اند اند اند، اندازه اندازی اندونزی اهمیت او اورست اولین اکتشاف اگر اگرچه ای ایتالیا ایزوبونینماریانا ایفا این با بازرگانی باشد باشد، بخش بخشد بدان بدست بر برابر برای برخوردارند برخی بررسی برنامه‌ریزی بزرگتر بزرگی بستر بسیار بسیاری بطوریکه بعدها بفرستد بنابراین، بنابه بنظر به بود بوده بگذارید بگیرید، بیرد بیرونی بیست بیستم، بیش بیشینه بیشینۀ بین بینش تا تاکویو تحتانی تحقیقاتی تخمین تر ترتیب تریتون تریست ترین تشکیل تصویر تصویری تعیین تقریبا تقریبی تمامی تواند توانستید توجهی توده توسط تکتونیک(صفحه تکیه ثبت جا جای جدید، جزایر جزایری جزر جمله جهانی جیمز حاشیه حاصله حال، حجمی حدود حرکت حساب حل حیات حیاتی ختم خصوص خصوصی خط خواهد خود داد داده دارد دارد دارد، دارد؟ داشت داشته‌اند؟ داغ دامنه دانشمندان دانید در درست درصد دره درون درونی درک دریا دریاست دریایی دست دستگاه دستگاههای دشوار دشواری دقت دقیق دلایل دنیا دنیای دهد دهد؟ دهید، دو دوم دیگر دیگری را رازآلود رازهای ردیاب رسد رسید رسید رسیدند، رسیده رفته رود روش روش روی زده زمین زمین، زیادی زیر زیردریایی ساحلی، ساخت ساخت ساخته سال سالهای سانفرانسیسکو سرنخ سرنشین سطح سنج سنجی سنگ سه سوئیس سوم سیاره سیستم شد شدت شدن شده شدیداً شرکت شما شناخته شناسایی شهاب شود شود؟ شوروی شکل شیوه صد صفحات صفحه صورت طراحی طرز طریق طلبد طول طی عبارتنداز عدد عرض علم عمق عمقی عملیات عملیاتی عمیق عنوان عواملی غربی فاصله فرو فشار فشانی فصل فضا فضا فضای فلوریدایی فناوری فهمیدن فوریه فیلیپین فیلیپین فیلیپینو) قابل قاره‌ای، قرار قرارگیری قرن قسمت لحاظ ما مارس ماریان ماریانا ماریانا ماریانا) ماریانا، ماریانا”، مالک مانند ماه متر متعددی متغیر متوسط مجاورت محاسبات محبوس محل محل، محلی مختلف مختلفی مد مرز مرموز مسئله مسائل مستقلی مستقیما مشابه مشخص، مطرح معادل معروف معقول معناست مقایسه مقدار مناسب منبع منجر موارد موارد، موانا موانا موجود مورد موضوع موقعیت مکعب می میان میباشد میتوان میلادی میلیارد می‌کند نابود ناحیه ناشی نام نامگذاری نامیده‌اند ناو نتیجه نتیجه‌ی نخست، نخستین نرسیده نریوس نزدیک نزدیکی نسبت نشده نظر نفر نقش نقشه نقشی نقطه نقطه‌ای نمای نمود نمودند نهفته نوین، نگاه نیروی نیز نیمه ها ها های هایی هزار هستند هلالی هم همگان هندسی هنوز و واقع وجود ورای ورزیدند وقوع ویژگی ویژگی‌های ٫ پاس پاپوا پدیده پذیرفته پرداختند پردازد) پروسه پشتی پهناور پوشش پژواکی پژوهشگران پیدا پیدایش پیشرفته پیمایشی پیوندند چرا چشم چقدر چلنجر چلنجر() چند چه چهار چهارمین ژانویه ژاپن ژاپن، ژاپنی ژرف ژرفا ژرفای کار کارگردان کامرون کاملا کانادایی کاوش کجاست؟ مجموعه کرد کرد کردند کرده کرده‌اند کره کشتی کشف کشورهای کف کفایت کل کمک کنون کنیم که کوه کوهی کوچک کوچکتر کیلو کیلومتر گداز گدازه گردید گرفت گرفت گرفته گزارش گمنامی گودال گیری گیری گینه ی یا یافت یعنی یک یکی “حفره “چلنجر”

   

  

  جدیدترین آگهی های استخدام

  عکس های خنده دار

  روش تهیه استانبولی

  آموزش بالا بردن سرعت دانلود شبانه

  دانلود آهنگ جدید رضا یزدانی

  

  فال تاروت کبیر

 • مطالب علمی جدید
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :