آیا می دانید کدام یک از جانداران بزرگترین مغزها را دارند؟

مجموعه: علمی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • آیا می دانید کدام یک از جانداران بزرگترین مغزها را دارند؟
 •  

  


  آیا می دانید کدام یک از جانداران بزرگترین مغزها را دارند؟

  مجموعه: آیا می دانید ؟

  آیا می دانید کدام یک از جانداران بزرگترین مغزها را دارند؟ اندازه مغز گاه براساس وزن و گاهی براساس حجم تعیین و بیان می شود

   

  آیا می دانید کدام یک از جانداران بزرگترین مغزها را دارند؟
  مغز اندام مهمی است. مهم ترین اندام بدن. به همین دلیل تحقیق درباره آن همیشه یکی از موضوعات جذاب و در عین حال چالش برانگیز بوده است. نه فقط انسان، که تحقیق درباره مغز همه جانوران همیشه طرفداران و علاقه مندان فراوانی داشته است. در این میان، یکی از موضوعات همیشه جذاب و متداول در حوزه های کالبدشناسی (آناتومی) و فرگشت، اندازه مغز است.

  اندازه مغز گاه براساس وزن و گاهی براساس حجم (به کمک اسکن ام آر ای حجم  جمجمه) تعیین و بیان می شود. گاهی اوقات نیز به جای این عدد ساده، نسبت اندازه مغز به بدن جانور مورد توجه قرار می گیرد. فارغ از روش های مختلف اندازه گیری مغز جانوران، یک سوال همواره مطرح بوده: «رابطه اندازه مغز با هوش چیست؟» بعضی اوقات، بزرگی و سنگینی مغز را دلیل فهم و هوش زیادتر دانسته اند، اما شواهد زیادی در دست است که نشان می دهد سنگینی و سبکی مغز، هیچ اثری در هوش ندارد. نه در زمینه وزن مغز و نه در زمینه حجم آن، انسان به صدر جدول تکیه نمی زند و جانورانی همچون فیل و دلفین بالاتر از آدمی قرار می گیرند.

  حتی از منظر نسبت مغز به وزن بدن هم انسان در رتبه نخست نیست و جانورانی مانند موش پوزه دار (شرو) و مورچه های ریز، رتبه بهتری نسبت به انسان دارند. با این وجود کیست که نداند ما موجودات دوپا، به کمک همین هوش برتر خود به اشرف مخلوقات بدل شده ایم. در ادامه، نگاهی انداخته ایم به 10 جانوری که رکورد «وزن مغز» را در دنیا حیوانات در اختیار دارند.

   

  آیا می دانید کدام یک از جانداران بزرگترین مغزها را دارند؟ بخشی از هشیاری دلفین بینی بطری، برای اهداف فیزیولوژیک همچون تنفس مصرف می شود

  نام گذاری فرزندان
  دلفین بینی بطری
  وزن مغز: 1.5 کیلوگرم
  دلفین های بینی بطری، زبان پیچیده ای دارند که به کمک آن، یکدیگر را نام گذاری می کنند. آن ها به هر یک از بچه های خود صدای سوت متمایزی را اختصاص می دهند و از همان صدا برای فراخواندن شان استفاده می کنند. بخشی از هشیاری دلفین بینی بطری، برای اهداف فیزیولوژیک همچون تنفس مصرف می شود، کاری که انسان به شکل خودکار انجام می دهد. به همین دلیل، این دلفین ها مجبورند هر بار تنها یکی از  نیم کره های مغزشان را در حالت خواب قرار دهند. اندازه گیری امواج مغزی جانور نشان می دهد وقتی که دلفین یک چشمش را می بندد، فعالیت در یک نیمه مغز جانور کاهی می یابد. پس از سی تا شصت دقیقه، این فرآیند در نیم کره دیگر مغز جانور نیز تکرار می شود.

   

  ————————————————————

  آیا می دانید کدام یک از جانداران بزرگترین مغزها را دارند؟  مرکز شنوایی در مغز نهنگ عنبر بسیار بزرگ است

   

  ناوبری در ژرفای تاریک دریا
  نهنگ عنبر
  وزن مغز: 7.5 کیلوگرم
  نهنگ عنبر قادر است تا عمق سه کیلومتری زیرآب شیرجه بزند. در تاریکی ژرفای اقیانوس، این حیوان طعمه هایش را به کمک «سونار» (ردیاب صوتی) مکان یابی و ردگیری می کند. برهمین اساس، می توان نتیجه گرفت مغز بزرگ این رکورددار شیرجه دنیا، به احتمال زیاد همانند یک ابزار پیچیده ناوبری عمل می کند. مطالعات روی مغز نهنگ عنبر نشان داده که مراکز بو و مزه در آن، توسعه چندانی پیدا نکرده اند، اما مرکز شنوایی بسیار بزرگ است.

  شنوایی نهنگ عنبر به شکلی قابل ملاحظه توسعه یافته که جانور را قادر می کند علائم صوتی را به دقت تجزیه  تحلیل کند. بخشی از مغز که در پستانداران وظیفه کنترل دست و پاها را بر عهده دارد، عملا تقلیل یافته که برای جانداری همچون نهنگ، مساله شگفت آوری نیست. بخش مخ (Cerebrum) نیز به معنای واقعی کلمه، بزرگ است و اندازه آن در مقایسه با بقیه مغز، کاملا چشمگیر به نظر می رسد. برای انسان، چنین چیزی به معنای داشتن ضریب هوشی بالاست، اما دانشمندان به درستی نمی دانند این نتیجه گیری در مورد نهنگ های عنبر هم صداق هست یا نه.

   

  ————————————————————

  آیا می دانید کدام یک از جانداران بزرگترین مغزها را دارند؟ وزن مغز فیل 6 کیلوگرم است

   

  به یادسپاری تک تک چاله های آب
  فیل
  وزن مغز: 6.0 کیلوگرم

  براساس بسیاری گفته ها و مشاهدات، فیل ها هیچ چیز را فراموش نمی کنند. این جانوران بدون شک حافظه شگفت انگیزی دارند. فیل های پیرتر اغلب نقش رهبر گروه را بازی می کنند، چرا که مسیرهای مهاجرت، موقعیت چاله های آب و ذخایر غذایی را به خاطر سپرده اند، بانک بزرگی از معلومات که در طول زندگی طولانی شان جمع آوری شده است. مثال دیگری از هوش بالای فیل ها، مربوط به خویش آگاهی آن هاست. برخلاف بسیاری موجودات، فیل ها قادرند خودشان را در آینده تشخیص دهند.

   

  ————————————————————

  آیا می دانید کدام یک از جانداران بزرگترین مغزها را دارند؟ شتر باید بیشترین ظرفیت مغزش را صرف کشف و تشخیص مسیرها کند

   

  راهپیمایی مطمئن در دل بیابان
  شتر
  وزن مغز: 567 گرم
  شترها می توانند مسافت های طولانی را در دل چشم اندازهای یکنواخت بیابانی طی کنند، بی آن که ترسی از گم شدن به خود راه دهند. درنتیجه، جانور باید ظرفیت مغزش را صرف کشف و تشخیص مسیرها کند تا بتواند براساس تغییرات کوچک در جزئیات چشم انداز اطراف، راهش را بیابد.

   

  ————————————————————

  آیا می دانید کدام یک از جانداران بزرگترین مغزها را دارند؟ مغز انسان بالاترین تعداد سلول های عصبی را دارد

   

  توانایی ضرب و تقسیم
  انسان
  وزن مغز: 1.3 کیلوگرم
  مغز انسان با توانایی ذخیره سازی مقادیر بالایی از داده ها و انجام محاسبات پیچیده، شناخته و توصیف می شود. گرچه مغز آدمی به هیچ عنوان مقام بزرگ ترین را در دنیای جانوران به خود اختصاص نمی دهد، اما بالاترین تعداد سلول های عصبی را دارد. به گفته دانشمندان، این امر می تواند ضریب هوشی بالای انسان را در مقایسه با دیگر پستانداران توضیح دهد. با تمام این اوصاف هنوز بسیاری از فعالیت های مغز انسان به صورت یک راز باقی مانده است.

   

   ————————————————————

  آیا می دانید کدام یک از جانداران بزرگترین مغزها را دارند؟ گراز دریایی بخش عمده ای از ظرفیت مغزی اش را به ناوبری زیرآبی اختصاص می دهد

   

  ناوبری ماهرانه، به راحتی آب خوردن
  گراز دریایی
  وزن مغز: 1.1 کیلوگرم
  گرازهای دریایی شناگران و شیرجه روهای فوق العاده ای هستند. این جانوران عاج دار دریانشین می توانند تا عمق دویست متری شیرجه بزنند و به مدت سی دقیقه در همان عمق غوطه ور بمانند. با توجه به اینکه در چنین عمقی نور کمی وجود دارد و تاریکی نسبی بر محیط حکمفرماست، به احتمال فراوان، گراز دریایی بخش عمده ای از ظرفیت مغزی اش را به ناوبری زیرآبی اختصاص می دهد. این کار به  جانور کمک می کند با وجود کم بودن نقاط راهنمای تشخیص موقعیت در چنان عمقی، هرگز مسیرش را گم نکند و به سلامت دوباره به خانه اش باز گردد.

   

  ————————————————————

  آیا می دانید کدام یک از جانداران بزرگترین مغزها را دارند؟ اسب ها یکی از تربیت پذیرترین جانوران به شمار می آیند

   

  تربیت پذیر نجیب
  اسب
  وزن مغز: 535 گرم
  اسب ها موجوداتی شدیدا اجتماعی اند که به صورت گروهی زندگی می کنند. در اغلب مواقع، آموزش این جانوران در مقایسه با حیواناتی که زندگی فردی را ترجیح می دهند، ساده تر است. چرا که اسب ها فطرتا تمایل دارند خودشان را به انسان ها نزدیک کنند. اسب ها یکی از تربیت پذیرترین جانوران به شمار می آیند، که شاید به خاطر مغز خوبی باشد که در اختیار دارند. با این وجود، باید به خاطر داشت که حتی آموزش چنین جانور تربیت پذیری نیز نیازمند صبر، پشتکار و البته هوش است.

   

  ————————————————————

  آیا می دانید کدام یک از جانداران بزرگترین مغزها را دارند؟ زرافه ها موجوداتی اجتماعی اند و به صورت گروهی زندگی می کنند

   

  حفظ رد گروه
  زرافه
  وزن مغز: 680 گرم
  زرافه ها موجوداتی اجتماعی اند و به صورت گروهی زندگی می کنند. با این وجود، بیشتر اوقات اعضای گروه به دنبال غذا یا فرار از دست شکارچیان، در چشم برهم زدنی از یکدیگر جدا و به هر سو و جهتی پراکنده می شوند. به همین دلیل، زرافه ها به مغزی نیاز دارند که بتواند ردپا و موقعیت تقریبی دیگر اعضای گروه را به خاطر بسپارد.

   

  ————————————————————

  آیا می دانید کدام یک از جانداران بزرگترین مغزها را دارند؟ وزن مغز اسب آبی 585 گرم است

   

  نخود مغز در مقایسه با جثه بدن
  اسب آبی
  وزن مغز: 585 گرم
  گرچه اسب آبی با مغز نیم کیلویی اش جزو 10 جانور نخست این فهرست قرار می گیرد، اما در مقایسه با وزن چند تنی اش، جانواری نخود مغز به حساب می آید. به همین دلیل، این حیوان روش زندگی ساده ای دارد که چندان نبازمند فعالیت مغزی نیست. آن ها روزشان را در آب می گذرانند تا بدن شان را خنک نگاه دارند و شب هنگام، به ساحل می آیند تا در علف های کنار رودخانه و دشت چرا کنند.

   

  ————————————————————

  آیا می دانید کدام یک از جانداران بزرگترین مغزها را دارند؟ فک های پلنگی جانوران کنجکاوی هستند که قدرت یادگیری سریعی دارند

   

  شاگردی فوق العاده کنجکاو و زرنگ
  فُک پلنگی
  وزن مغز: 545 گرم
  مطالعه روی فک های پلنگی در حیات وحش کار بسیار دشواری است، چرا که این جانوران تنها زندگی می کنند و در فواصل دور از هم، پراکنده اند. به همین دلیل بیشتر اطلاعات ما از این جانوران براساس تجربیات تعلیم دهندگان آن ها در اسارت استوار است. براساس یافته های این تعلیم دهندگان، فک های پلنگی جانورانی کنجکاو هستند که با قدرت یادگیری سریع شان، حرکات مربی را به سرعت می آموزند.

   

  منبع :

  مجله همشهری دانستنیها

  bartarinha.ir

  

  چند دقیقه با دانستنی ها


  • این تصویر را خانم ها ببینند!


  • تعیین دقیق زمان مرگ با مژک‌های بینی!


  • تلفن همراه گلوکز مغز را مصرف می کند


  • ریزش مو با کمبود مواد نشاسته ای در رژیم غذایی


  • سیگار کشیدن در بارداری موجب مرگ ناگهانی نوزاد می شود


  • شایع‌ترین علائم بی‌اشتهایی عصبی

  http://www.beytoote.com/scientific/midanid/brian3-big2-know.html

  کلمات کلیدی : این تعیین تلفن ریزش سیگار شایع‌ترین آیا  () (آناتومی) (به (ردیاب (شرو) «رابطه «سونار» «وزن ؟ آب آبی آدمی آر آموزش آموزند آن آن، آوری آگاهی آیا آید آیند آیند آیند، آینده ابزار اثری اجتماعی احتمال اختصاص اختیار ادامه، از اسارت اساس، اسب است است است است، استفاده استوار اسکن اش اش، اشرف اطراف، اطلاعات اعضای اغلب اقیانوس، البته العاده ام اما امر امواج انجام اند اند، انداخته انداز اندازه اندازهای اندام انسان انسان، انگیزی اهداف اوصاف اوقات اوقات، ای ایم این اینکه با بار بارداری باز بازی باشد باقی بالاتر بالاترین بالاست، بالای بالایی بانک باید ببینند بتواند بخش بخشی بدل بدن بدون بر براساس برانگیز برای برتر برخلاف برهم برهمین بزرگ بزرگترین بزرگی بزند بزنند بسپارد بسیار بسیاری بطری بطری، بعضی بقیه بمانند بندد، به بهتری بو بودن بوده بچه بی بیابان بیابانی بیابد بیان بیشتر بیشترین بین بینی بینی بی‌اشتهایی تا تاریک تاریکی تجربیات تجزیه تحقیق تحلیل تر تربیت ترجیح ترسی ترین تشخیص تصویر تعداد تعلیم تعیین تغییرات تقریبی تقسیم تقلیل تمام تمایل تنفس تنها تنی توان توانایی تواند توانند توجه توسعه توصیف توضیح تک تکرار تکیه جانداران جانداران،بزرگترین جانداران،رابطه جانداران،مغز جانداری جانواری جانور جانوران جانوران، جانوران،اطلاعات جانوران،بزرگترین جانوران،رابطه جانورانی جانوری جای جثه جدا جدول جذاب جزئیات جزو جمجمه) جمع جهتی حافظه حال حالت حتی حجم حرکات حساب حفظ حوزه حکمفرماست، حیات حیوان حیوانات حیواناتی خاطر خانم خانه خنک خواب خوبی خود خودشان خودکار خوردن خویش داده دار دارد دارد دارد، دارند دارند دارند؟ دارند؟ مجموعه داشت داشتن داشته دانستنی دانستنیها دانسته دانشمندان دانشمندان، دانند دانید در درباره درستی درنتیجه، دریا دریانشین دریایی دست دشت دشواری دقت دقیق دقیقه دقیقه، دل دلفین دلیل دلیل، دنبال دنیا دنیا، دنیای دهد دهد دهد، دهند دهند دهند، دهندگان دهندگان، دوباره دور دوپا، دویست دیگر دیگری ذخایر ذخیره را رابطه راحتی راز راه راهش راهنمای راهپیمایی رتبه رد ردپا ردگیری رسد رهبر رودخانه روزشان روش روهای روی رژیم رکورد رکورددار ریز، زبان زدنی زرافه زرنگ زمان زمینه زند زندگی زیاد زیادتر زیادی زیرآب زیرآبی ساحل ساده ساده، سازی سبکی سرعت سریع سریعی سلامت سلول سنگینی سه سو سوال سوت سپرده سی شان شان، شاگردی شاید شب شتر شترها شدن شده شدیدا شصت شمار شناخته شناگران شنوایی شواهد شود شود شود شود، شوند شک شکارچیان، شکل شکلی شگفت شیرجه صبر، صدا صداق صدای صدر صرف صوتی صوتی) صورت ضرب ضریب طرفداران طعمه طول طولانی طی ظرفیت عاج عدد عصبی عصبی علائم علاقه علف عمده عمق عمقی عمقی، عمل عملا عمومی،بزرگترین عنبر عنوان عهده عین غذا غذایی غذایی غوطه فارغ فرآیند فراخواندن فرار فراموش فراوان، فراوانی فردی فرزندان فرگشت، فطرتا فعالیت فقط فهرست فهم فواصل فوق فُک فک فیزیولوژیک فیل قابل قادر قادرند قدرت قرار ما مانده مانند ماهرانه، متداول متری متمایزی مثال مجبورند مجله محاسبات محیط مخ مختلف مخلوقات مدت مراکز مربوط مربی مرکز مرگ مزه مسافت مساله مسیرش مسیرها مسیرهای مشاهدات، مصرف مطالعات مطالعه مطرح مطمئن معلومات معنای مغز مغز» مغز، مغزش مغزشان مغزها مغزی مقادیر مقام مقایسه ملاحظه منبع مندان منظر مهاجرت، مهم مهمی مو مواد مواقع، موجب موجودات موجودات، موجوداتی مورد مورچه موش موضوعات موقعیت مژک‌های مکان می میان، نام ناوبری ناگهانی نبازمند نتیجه نجیب نخست نخود ندارد نداند نزدیک نسبت نسبی نشاسته نشان نظر نقاط نقش نمی نه نه نهنگ نهنگ، نور نوزاد نکرده نکند نگاه نگاهی نیاز نیازمند نیز نیست نیم نیمه ها ها، هاست های هایش هر هرگز هست هستند هشیاری هم هم، همان همانند همراه همشهری همه همواره همچون همیشه همین هنوز هنگام، هوش هوش،بزرگترین هوشی هیچ و واقعی وجود وجود، وحش ور وزن وظیفه وقتی پاها پذیر پذیرترین پذیری پراکنده پس پستانداران پشتکار پلنگی پوزه پیدا پیرتر پیچیده پیچیده، چالش چاله چرا چشم چشمش چشمگیر چنان چند چندان چندانی چنین چیز چیزی چیست؟» ژرفای کار کاری کالبدشناسی کاملا کاهی کدام کره کشف کشیدن کلمه، کم کمبود کمک کمی کنار کنترل کنجکاو کنجکاوی کند کند کند کنند کنند کنند، که کوچک کیست کیلومتری کیلوگرم کیلوگرم کیلویی گاه گاهی گذاری گذرانند گراز گرازهای گردد گرفت گرم گروه گروهی گرچه گفته گلوکز گم گیرد گیرد، گیرند گیری یا یابد یابی یادسپاری یادگیری یافته یک یکدیگر یکنواخت یکی

   

  

  جدیدترین آگهی های استخدام

  قارچ خور اندروید

  آموزش بالا بردن سرعت دانلود شبانه

  شعر نو

  طرز تهیه حلیم بادمجان

  

  فال انبیا

 • مطالب علمی جدید
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :