ابری با برخورد به کهکشان راه شیری حبابی درون آن ایجاد کرد!

مجموعه: علمی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • ابری با برخورد به کهکشان راه شیری حبابی درون آن ایجاد کرد!
 •  

  


  ابری با برخورد به کهکشان راه شیری حبابی درون آن ایجاد کرد!

  مجموعه: گزارشهای علمی

  دانشمندان کره جنوبی به تازگی با استفاده از تلسکوپ رادیویی آرسیبو ابری را کشف‌ کرده‌اند که با سرعت بسیاری حرکت می‌کند و با انرژی بسیار بالایی که دارد با کهکشان راه شیری برخورد و حباب بسیار عظیمی در کهکشانمان ایجاد کرده است.

   

  ابری با برخورد به کهکشان راه شیری حبابی درون آن ایجاد کرد!

  کهکشان راه شیری ما مملو از گاز است و از همین گازهاست که ستارگان تشکیل می‌شوند

   

  کهکشان راه شیری ما مملو از گاز است و از همین گازهاست که ستارگان تشکیل می‌شوند، همین موضوع موجب پویایی کهکشان‌مان می‌شود. اما موضوع اینجاست که این گاز یکنواخت پخش نشده و گاهی چگالی اش آنچنان بالاست که به ابرهای غول‌ پیکر تبدیل می‌شوند و گاهی نیز به دلیل برون‌ریزی‌های ستاره‌ها یا ابرنواخترها پس زده می‌شوند و حفره‌ها یا حباب‌هایی در آنها پدید می‌آید.

  از میان بزرگ‌ترین حفره‌هایی که در این گازهای عظیم به وجود می‌آید می‌توان به «ابرپوسته» یا «ابرحباب» ( supershell یا superbubble) اشاره کرد. ابرپوسته‌ حفره درون گازهای یک کهکشان است که صدها سال نوری گستردگی دارند و با دمیده شدن حجم عظیمی از گاز به فضای میان‌ ستاره‌ای توسط بادهای ستاره‌ای و ابرنواختری به وجود می آید.

  البته باید بدانید که برای به وجود آمدن چنین حبابی باید باد با انرژی‌ای معادل انرژی ۳۰ ابرنواختر بوزد و این انرژی مانند بمب‌ های کوچک در مرکز حفره جاسازی می‌شوند. منظومه شمسی در نزدیکی مرکز یک ابرحباب قدیمی قرار دارد که به آن «حباب محلی» می‌گویند. معمولا قطر این ابرحباب‌ها به ۲۰۰۰ سال نوری می‌رسد. اما نکته شگفت‌انگیز این است که بیشتر ابرپوسته‌هایی که ما در کهکشان راه شیری (تعداد آنها حدود ۲۰ عدد است) یا در کهکشان‌های نزدیک می‌شناسیم آنهایی هستند که خوشه‌های ستاره‌ای پیری در مرکزشان ندارند. پس با این حساب این سوال مطرح می‌شود که اگر ستارگان آنها را به وجود نیاورده‌اند، پس چه چیزی آنها را باد کرده است؟

   

  ابری با برخورد به کهکشان راه شیری حبابی درون آن ایجاد کرد!

  ابرهای پرسرعت انرژی مورد نیاز برای شکل گیری ستارگان را می دهد

  تصویر بالا نقشه‌ گاز هیدروژن خنثی در بخش بیرونی کهکشان راه شیری که یک ابرپوسته‌ غول پیکر به پهنای ۳۰۰۰ سال نوری را در آن نشان می‌دهد. چندین ساختار پره‌ای کم‌رنگ هم در آن دیده می‌شود. تصویر پایین آن در مرکز این حباب یک ابر پرسرعت است که محدوده‌های رادیوئیاش در این نمای ترکیبی نشان داده شده است. این ابر به احتمال بسیار هنگامی که به درون گازهای کهکشان نفوذ کرده این حباب را پدید آورده است.

  جواب این سوال آن است که عامل جایگزین دیگری نیز برای به وجود آوردن چنین حباب های کهکشانی وجود دارند که آن هم ابرهای پرسرعت است. ابرهای پرسرعت پیوسته در حال بارش گازهای بسیار ریز بر کهکشان راه شیری هستند و انرژی مورد نیاز برای شکل‌گیری ستارگان را می‌دهد. هنوز دانشمندان نمی‌دانند که این ابرهای پرسرعت خودشان چطور به وجود می‌آیند؛ از هم گسیخته شدن کهکشان‌های قمری یا از موادی که از ابرنواخترهای کهکشانمان پس زده می‌شوند یا موادی که از کیهان بزرگتر؟ به هر حال، زمانی که این ابر به کهکشانی کوبیده می‌شود، حباب عظیمی در آن به وجود می‌آورد. کهکشان قمری (Satellite galaxy) کهکشانی است که به صورتی مداری گرد یک کهکشان بزرگ می‌چرخد، این گردش بر اثر کشش گرانشی است.

  ابر پرسرعتی که ابرحباب پدید آورده است
  گیوم‌سوک پارک، از دانشگاه ملی سئول در کره جنوبی، به همراه همکارانش نمونه بارزی از ابر پرسرعتی را کشف کرده‌اند که در کهکشان ما ابرحباب ایجاد می‌کند. ستاره‌شناسان این ابر را HVC 040+01-282 نامیده‌اند که این اعداد نشان‌ دهنده مختصات قرار گرفتن آن در کیهان است. این ابر زیر دیسک کهکشان راه شیری و در بخش بیرونی آن، نزدیک به «بازوی سپر قنطورس» قرار دارد. بازوی سپر قنطورس یکی از دو بازوی مارپیچی بزرگ کهکشان راه شیری است. بازوی برساووش بازوی مارپیچی بزرگ دیگر این کهکشان است. این بازو میان بازوی کمان و بازوی برساووش قرار دارد، این بازو نزدیک هسته کهکشان است.

  ابری با برخورد به کهکشان راه شیری حبابی درون آن ایجاد کرد!

  این ابر پرسرعت از نوع “فشرده” است و عظیم و گسترده نیست

   

  این ابر پرسرعت از نوع “فشرده” است و عظیم و گسترده نیست و به همین دلیل ستاره‌شناسان نام مستعار آن را CHVC040 گذاشته‌اند که C آن اول کلمه «Compact» به معنی فشرده است. این ستاره‌شناسان با بررسی تصاویر و داده های تسلکوپ رادیوئی آرسیبو، یک ابرپوسته دیگر نیز در اطراف CHVC040 کشف کرده‌اند. این پوسته یک پوسته غول‌پیکر است که ۳۰۰۰ سال نوری قطر دارد و ساختارهای شسته‌ رفته‌ای شبیه به پره چرخ است و CHVC040 دقیقا در مرکزش جا دارد.

  دانشمندان تخمین زده‌اند که اگر این ابر با بیشترین سرعتی که برایش ممکن است به کهکشان خورده باشد، بیش از چیزی که برای پدید آوردن یک ابرپوسته نیاز بوده، انرژی داشته است. اخترشناسان حدود ۳۰۰ تا HVC فشرده در کهکشان راه شیری کشف کرده‌اند که بسیاری از آنها کش آمده‌اند و ساختاری شبیه به دنباله‌دار پیدا کرده‌اند.

  منبع : bigbangpage.com – skyandtelescope.com

  

  چند دقیقه با دانستنی ها


  • شناخت بیشتر کهکشان راه شیری

  http://www.beytoote.com/scientific/gozaresh-elmi/deal1-milky1-way.html

  کلمات کلیدی : شناخت ابری  ( (تعداد ) + «» «ابرحباب» «ابرپوسته» «بازوی «حباب آرسیبو آرسیبو، آمدن آمده‌اند آن آن، آنها آنهایی آنچنان آوردن آورده آید ابر ابرحباب ابرحباب‌ها ابرنواختر ابرنواخترها ابرنواخترهای ابرنواختری ابرهای ابرپوسته ابرپوسته‌ ابرپوسته‌هایی ابری اثر احتمال اخترشناسان از است است است) است؟ استفاده اش اشاره اطراف اعداد البته اما انرژی انرژی‌ای اول اگر ایجاد این اینجاست با باد بادهای بارزی بارش بازو بازوی باشد، بالا بالاست بالایی باید بخش بدانید بر برای برایش برخورد بررسی برساووش برون‌ریزی‌های بزرگ بزرگتر؟ بزرگ‌ترین بسیار بسیاری بمب‌ به بوده، بوزد بیرونی بیش بیشتر بیشترین تا تازگی تبدیل تخمین ترکیبی تسلکوپ تشکیل تصاویر تصویر تلسکوپ توسط جا جاسازی جایگزین جنوبی جنوبی، جواب حال حال، حباب حبابی حباب‌هایی حجم حدود حرکت حساب حفره حفره‌ها حفره‌هایی خنثی خودشان خورده خوشه‌های داده دارد دارد، دارند داشته دانستنی دانشمندان دانشگاه در درون دقیقا دقیقه دلیل دمیده دنباله‌دار دهد دهنده دو دیده دیسک دیگر دیگری را رادیوئی رادیوئیاش رادیویی راه رفته‌ای ریز زده زده‌اند زمانی زیر سئول ساختار ساختارهای ساختاری سال ستاره‌ای ستاره‌شناسان ستاره‌ها ستارگان سرعت سرعتی سوال سپر شبیه شدن شده شسته‌ شمسی شکل شکل‌گیری شگفت‌انگیز شیری شیری صدها صورتی عامل عدد عظیم عظیمی علمی غول غول‌ غول‌پیکر فشرده فضای قدیمی قرار قطر قمری قنطورس قنطورس» ما مارپیچی مانند محدوده‌های محلی» مختصات مداری مرکز مرکزش مرکزشان مستعار مطرح معادل معمولا معنی ملی مملو ممکن منبع منظومه موادی موجب مورد موضوع می میان میان‌ می‌آورد می‌آید می‌آیند؛ می‌توان می‌دهد می‌رسد می‌شناسیم می‌شود می‌شود، می‌شوند می‌شوند می‌شوند، می‌چرخد، می‌کند می‌گویند نام نامیده‌اند ندارند نزدیک نزدیکی نشان نشان‌ نشده نفوذ نقشه نقشه‌ نمای نمونه نمی‌دانند نوری نوع نکته نیاز نیاورده‌اند، نیز نیست نیست ها های هر هستند هسته هم همراه همکارانش همین هنوز هنگامی هیدروژن و وجود پارک، پایین پخش پدید پرسرعت پرسرعتی پره پره‌ای پس پهنای پوسته پویایی پیدا پیری پیوسته پیکر چرخ چطور چند چندین چنین چه چگالی چیزی کرد کرد مجموعه کرده کرده‌اند کره کش کشش کشف کشف‌ کلمه کمان کم‌رنگ که کهکشان کهکشانمان کهکشانی کهکشان‌مان کهکشان‌های کوبیده کوچک کیهان گاز گازهاست گازهای گاهی گذاشته‌اند گرانشی گرد گردش گرفتن گزارشهای گسترده گستردگی گسیخته گیری گیوم‌سوک یا یک یکنواخت یکی “فشرده”

   

  

  شکر پنیر

  ژورنال لباس مجلسی

  نرم افزار مدیریت پسورد

  دانلود فیلم آبنبات چوبی

  اشعار تصویری

  

  فال حافظ اصلی

 • مطالب علمی جدید
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :