حافظه ماهی‌ها چقدر است؟

مجموعه: علمی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • حافظه ماهی‌ها چقدر است؟
 •  

  


  حافظه ماهی‌ها چقدر است؟

  مجموعه: نوآوری و کشفیات علمی

   

  حافظه ماهی‌ها چقدر است؟

   

  ماهی‌ها سرشار از هوش اجتماعی هستند، از استراتژی‌های ماکیاولی برای تنبیه، رام کردن و آشتی استفاده می‌کنند و برای تفتیش شکارچیان و پیدا کردن غذا با هم همکاری می‌کنند.


  ماهی ها برخلاف تصور عمومی قدرت یادگیری و حافظه ای قوی دارند به طوری که بسرعت یاد می گیرند و می توانند رویداد ها را به مدت چند ماه به یاد داشته باشند.


  آزمایش های انجام شده بر روی ماهی ها در اکواریومی در دانشگاه اکسفورد نشان داد ماهی ها برخلاف مغز کوچکشان از قابلیت های شناختی برخوردارند که به مراتب از قابلیت های شناختی برخی پستانداران کوچک بر تر است این درحالی است که پیش از این ماهی ها در مقایسه با جانواران بزرگتری از قبیل گربه ها و موش ها موجوداتی کند ذهن قلمداد می شوند.


  آزمایش ها ثابت کرد توانایی ماهی ها صرفا در اجتناب از برخورد با اشیا محدود نمی شود این موجودات در واقع نقشه کاملی از محیط پیرامون خود را در مغزشان ترسیم می کنند و موانع موجود در آن محدوده به مدت چند ساعت در حافظه آن ها باقی می ماند.


  ماهی ها با استفاده از همین نقشه ذهنی می توانند تغییراتی که در اطراف آن ها روی می دهد تشخیص دهند، قابلیتی که موجوداتی مانند موش فاقد آنند.


  تعدادى از ماهى هاى طلایى هنگامى که کسى داخل اتاق شروع به حرکت مى کند به سمت شیشه آکواریوم حرکت مى کنند، این ماهى ها این درک را یافته اند که حرکت انسان مى تواند به معناى غذا یا حداقل چیزى براى آن ها باشد و به عبارت دیگر مى توان گفت که از نظر ماهى هاى طلایى حضور انسان در اتاق مساوى با غذا است که این رفتار «یادگیرى شرکت پذیر» (associative learning) نامیده مى شود و در واقع ماهى حضور انسان را با غذا مرتبط مى داند.


  ماهى ها همچنین داراى «یادگیرى اجتماعى» هستند، بدین معنا که آن ها با مشاهده ماهى هاى دیگر چیزى را یاد مى گیرند و ماهى ها در یادگیرى اجتماعى بسیار عالى عمل مى کنند زیرا چندین گونه از ماهى ها بسیار اجتماعى هستند و براى ماهى ها بقا اهمیت زیادى دارد و به همین دلیل مدت زمان زیادى را صرف توجه و دقت در کارهایى مى کنند که همنوعانشان در حال انجام آن ها هستند.


  تعدادى از ماهى ها مى توانند موسیقى یاد بگیرند به این معنی که یادگیرى موسیقى براى آن ها بسیار حائز اهمیت است چرا که باید بتوانند صداهاى مختلفى که در محیط زیستشان به گوش مى رسد را از یکدیگر تشخیص دهند؛ «آوا چیس» از انستیتوى «رولان» براى مدتى با کمک اسپیکرهاى نصب شده درون آکواریوم براى ماهى ها موسیقى جاز پخش کرده و پس از پخش موسیقى به آن ها غذا مى داد و پس از مدتى که ماهى ها به این وضعیت عادت کردند، «چیس» نوع موسیقى را عوض کرده و در ادامه مشاهده کرد که ماهى ها از آمدن به وسط آکواریوم اجتناب مى کنند.


  تعدادى از افراد معتقدند ماهى هاى طلایى که آن ها را در آکواریوم خانه خود نگهدارى مى کنند قیافه آن ها را مى شناسند چرا که با نزدیک شدنشان به آکواریوم ماهى ها به شیشه آکواریوم نزدیک مى شوند اما با مشاهده یک فرد غریبه فرار کرده و براى مدت یک ساعت یا بیشتر در گوشه اى از آکواریوم مخفى مى شوند و عده اى نیز ادعا مى کنند ماهى هاى طلایى آن ها پس از آنکه در یک ساعت بخصوص به آن ها غذا داده اند زمان غذاى خود را به خاطر سپرده و سر همان ساعت در وسط آکواریوم دیده مى شوند که این مسئله بسیار هیجان انگیز و احساس برانگیز است چرا که مى بینیم هیچ چیز را نمى توان مثل غذا یافت که آن ها از نظر ژنتیکى براى خوردن آن برنامه ریزى شده باشند.


  باور عمومی مبنی بر اینکه ماهی ها فقط سه ثانیه موضوعات را به خاطر می سپارند، یک افسانه و اشتباه است زیرا ماهی ها به رغم مغز های کوچکی که دارند، کاملا آگاه هستند و می توانند خاطرات را تا چندین ماه به یاد بسپارند و در ذهن نگهدارند، ماهی ها همچنین از حافظه برای اصلاح رفتار خود استفاده می کنند.


  برای مثال ماهی های موسوم به «ماهی شوینده» در آب سنگ ها که انگل ها را از روی ماهی های دیگر پاک می کنند، اگر احساس کنند که زیر نگاه دیگر همنوعانشان هستند، سعی می کنند بهترین رفتار را داشته باشند.


  حافظه ماهی ها برای ماه ها می تواند پدیده های مختلف را به یاد آورد و از تجربیات تلخ پرهیز کند، ماهی ها می توانند نوع و گونه شکارچی ها را برای چندین ماه به یاد آورند، می توانند پس از یک بار رهایی از دام یک شکارچی از مقابله مجدد با آن خودداری کنند و برای یک سال از به دام ماهیگیران افتادن پرهیز کنند.

   

  منبع :funpatogh

  

  چند دقیقه با دانستنی ها


  • آمپول ضد بارداری استخوان‌ها را سست می‌کند


  • اعلام برترینهای سیرتعالی مرکزکیفیتهای برتر


  • بیماریهای غیرواگیر عامل60درصدمرگها


  • تولید داروی مقابله با آنفولانزاوسرماخوردگی


  • حشرات چگونه مسیرخودراپیدامی کنند؟


  • زمان برگزاری آزمون مهندسی حرفه‌ای

  http://www.beytoote.com/scientific/lashfiat-elmi/how-much-memory-fishes.html

  کلمات کلیدی : آمپول اعلام بیماریهای تولید حشرات زمان حافظه  ( )   «آوا «رولان» «ماهی «چیس» «یادگیرى آب آزمایش آزمون آشتی آمدن آن آنفولانزاوسرماخوردگی آنند آنکه آورد آورند، آکواریوم آگاه اتاق اجتماعى اجتماعى» اجتماعی اجتناب احساس ادامه ادعا از است است؟ است؟ مجموعه استخوان‌ها استراتژی‌های استفاده اسپیکرهاى اشتباه اشیا اصلاح اطراف افتادن افراد افسانه اما انجام اند انسان انستیتوى انگل انگیز اهمیت اى اکسفورد اکواریومی اگر ای این اینکه با بار بارداری باشد باشند باقی باور باید بتوانند بخصوص بدین بر برانگیز براى برای برتر برترینهای برخلاف برخورد برخوردارند برخی برنامه برگزاری بزرگتری بسرعت بسپارند بسیار بقا به بهترین بگیرند بیشتر بینیم تا تجربیات تر ترسیم تشخیص تصور تعدادى تغییراتی تفتیش تلخ تنبیه، توان توانایی تواند توانند توجه ثابت ثانیه جاز جانواران حائز حافظه حال حداقل حرفه‌ای حرکت حضور خاطر خاطرات خانه خود خودداری خوردن داخل داد داده داراى دارد دارند دارند، داروی داشته دام داند دانستنی دانشگاه در درحالی درون درک دقت دقیقه دلیل دهد دهند، دهند؛ دیده دیگر ذهن ذهنی را رام رسد رغم رفتار رهایی روی رویداد ریزى زمان زیادى زیر زیرا زیستشان ساعت سال سر سرشار سست سعی سمت سنگ سه سپارند، سپرده سیرتعالی شدنشان شده شروع شرکت شناختی شناسند شود شوند شوند شوینده» شکارچی شکارچیان شیشه صداهاى صرف صرفا ضد طلایى طوری عادت عالى عاملدرصدمرگها عبارت عده علمی عمل عمومی عوض غذا غذاى غریبه غیرواگیر فاقد فرار فرد فقط قابلیت قابلیتی قبیل قدرت قلمداد قوی قیافه ماند مانند ماه ماهى ماهی ماهیگیران ماهی‌ها ماکیاولی مبنی مثال مثل مجدد محدود محدوده محیط مختلف مختلفى مخفى مدت مدتى مراتب مرتبط مرکزکیفیتهای مسئله مساوى مسیرخودراپیدامی مشاهده معتقدند معنا معناى معنی مغز مغزشان مقابله مقایسه منبع مهندسی موانع موجود موجودات موجوداتی موسوم موسیقى موش موضوعات مى می می‌کند می‌کنند می‌کنند نامیده نزدیک نشان نصب نظر نقشه نمى نمی نوآوری نوع نگاه نگهدارند، نگهدارى نیز ها هاى های هستند هستند هستند، هم همان همنوعانشان همچنین همکاری همین هنگامى هوش هیجان هیچ و واقع وسط وضعیت پاک پخش پدیده پذیر» پرهیز پس پستانداران پیدا پیرامون پیش چرا چقدر چند چندین چگونه چیز چیزى چیس» ژنتیکى کارهایى کاملا کاملی کرد کردن کردند، کرده کسى کشفیات کمک کند کند، کنند کنند کنند، کنند؟ که کوچک کوچکشان کوچکی گربه گفت گوش گوشه گونه گیرند یا یاد یادگیرى یادگیری یافت یافته یک یکدیگر

   

  

  دانلود رایگان کتاب الکترونیکی و کتاب صوتی

  قوانین فنگ شویی اتاق‌ خواب

  مرسدس بنز

  دانلود SHAREit

  دیا میرزا

  

  فال امروز

 • مطالب علمی جدید
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :