حقایقی خواندنی درباره گیاه کاکتوس

مجموعه: علمی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • حقایقی خواندنی درباره گیاه کاکتوس
 •  

  


  حقایقی خواندنی درباره گیاه کاکتوس

  مجموعه: گیاهان،حیوانات و آکواریوم

  حقایقی خواندنی درباره گیاه کاکتوس

  ارتفاع بزرگ ترین گونه کاکتوس می تواند به 22 متر و وزنش به 2180 کیلوگرم  برسد

   

  واقعیت هایی خواندنی درباره گیاه کاکتوس
  کاکتوس نوعی گیاه است که قادر است مقدار زیادی آب ذخیره کند و در زیستگاه های بسیار گرم و خشک به حیاتش ادامه دهد. حدود 2000 گونه مختلف کاکتوس وجود دارد که از نظر اندازه، شکل، رنگ و نوع زیستگاه با هم متفاوتند. تقریباً همه کاکتوس ها بومی بیابان ها و مناطق خشک آمریکای جنوبی و شمالی هستند.

  امروزه کاکتوس ها را به خاطر شکل جذابشان می توان در سراسر جهان پیدا کرد. جمع آوری بیش از حد کاکتوس ها و از دست رفتن زیستگاه ها تهدیدهای اصلی برای بقای کاکتوس ها در حیات وحشند. گونه های خاصی از کاکتوس ها به عنوان گونه های در معرض خطر فهرست شده اند، اما خوشبختانه تجارت بیشتر گونه های کاکتوس بر اساس قانون ممنوع شده است.

   

  حقایقی خواندنی درباره گیاه کاکتوس
  کوچک ترین گونه کاکتوس ها معمولاً فقط چند سانتی متر ارتفاع دارند.

  طول عمر کاکتوس ها بسته به گونه آنها می تواند از 15 تا 300 سال باشد.
  هر تیغ کاکتوس از آرئول به وجود می آید که ساختارهای برآمده ای روی سطح کاکتوس است.

   

  اندازه کاکتوس به گونه اش بستگی دارد. ارتفاع بزرگ ترین گونه کاکتوس می تواند به 22 متر و وزنش به 2180 کیلوگرم بالغ شود (موقعی که به طور کامل با آب پر شده باشد.)
  رنگ کاکتوس می تواند سبز، مایل به آبی یا قهوه ای- سبز باشد. کاکتوس ها ماده ای مومی در سطحشان دارند که جلوی از دست دادن آب از طریق تعرق را می گیرد. (تعرق، از دست دادن آب از طریق سوراخ هایی کوچک است در هنگامی که دمای بیرون بالا است.)

   

  حقایقی خواندنی درباره گیاه کاکتوس

  از تیغ های کاکتوس می توان برای تولید قلاب، شانه و سوزن استفاده کرد

   

  کاکتوس به جای برگ تیغ دارد. این تیغ ها می توانند نرم یا سفت و راست یا خم شده باشند، به شکل مرتب در ردیف هایی قرار گرفته باشند و یا پراکنده باشند. طول آنها می تواند به 15 سانتی متر هم برسد.

  تیغ ها در کاکتوس دو نقش عمده دارند: آنها مانع از دست دادن آب از طریق تعرق می شوند و گیاه را از جانوران در امان نگه می دارند.

  کاکتوس می تواند درخت وار (مانند درخت)، استوانه ای، گرد، نامنظم یا به شکل ستاره دریایی باشد. سطح آن هم می تواند صاف باشد یا از برآمدگی هایی پوشیده شده باشد.

   

  از آن جایی که کاکتوس ها در مناطق خشک زندگی می کنند، نیاز به جذب مقدار زیادی آب و ذخیره کردن آن در ساقه و ریشه ها در طول دوره های خشکسالی دارند. ساقه علاوه بر ذخیره سازی آب، در روند فتوسنتز (تولید غذا با استفاده از نور خورشید و دی اکسید کربن) نیز نقش ایفا می کند.

   

  ریشه های کاکتوس چند سانتی متر زیر زمین قرار دارند، اما قطرشان می تواند به 2 متر برسد.

  کاکتوس ها دوره های خفتگی (تعلیق یا کند شدن عملکردهای فیزیکی)، دوره های رشد شدید و دوره های شکوفایی دارند. آنها در دوره های رشد به نور خورشید و آب کافی نیاز دارند و این دوره ها به طور معمول کمتر از دوره های استراحت به طول می انجامد.

   

  اندازه و شکل گل کاکتوس ها به گونه های آنها و نوع گرده افشانی شان بستگی دارد. آنها می توانند رنگ سفید، قرمز، نارنجی، صورتی یا آبی داشته باشند.

  آبی که کاکتوس ذخیره می کند در مقایسه با آب شیر چگالی بالاتری دارد، اما برای مصرف آشامیدنی سالم است.

  پروانه ها، زنبورها، بیدها، خفاش ها و مرغ های مگس خوار گرده افشان های اصلی گیاه کاکتوس هستند.

  از تیغ های کاکتوس می توان برای تولید قلاب، شانه و سوزن استفاده کرد. میوه آن را هم می توان به صورت غذا مورد استفاده قرار داد.

   

  کاکتوس های خاصی موادی به نام مسکالین تولید می کنند که اثرات توهم زایی دارد. این ماده به وسیله شمن ها برای باوراندن حالت ماورایی و اطمینان دادن از «ارتباط» با خدا مورد استفاده قرار می گیرد.
  منبع : www.020.ir

  

  چند دقیقه با دانستنی ها


  • نحوه نگهداری و تکثیر گیاه کاکتوس


  • 10 تا از بهترین سبزی های خوراکی از گلدان خانه تا درون غذا


  • آیا گیاه کینوا را می شناسید


  • اطلاعاتی جالب درباره گیاه و میوه موز


  • حقایق خواندنی و جالب درباره درخت بلوط


  • درمورد کاکتوس بیشتر بدانید

  http://www.beytoote.com/scientific/nature/read3-facts2-cactus.html

  کلمات کلیدی : آیا اطلاعاتی حقایق درمورد نحوه حقایقی  (تعرق، (تعلیق (تولید (مانند (موقعی «ارتباط» آب آب، آبی آرئول آشامیدنی آمریکای آن آنها آوری آکواریوم آید اثرات ادامه ارتفاع از اساس است است است) استراحت استفاده استوانه اش اصلی اطمینان افشان افشانی اما امان امروزه انجامد اند، اندازه اندازه، اکسید ای ای، ایفا این با باشد باشد باشد) باشند باشند باشند، بالا بالاتری بالغ باوراندن بدانید بر برآمده برآمدگی برای برسد برگ بزرگ بسته بستگی بسیار بقای بلوط به بهترین بومی بیابان بیدها، بیرون بیش بیشتر تا تجارت ترین تعرق تقریباً تهدیدهای توان تواند توانند تولید توهم تکثیر تیغ جالب جانوران جای جایی جذابشان جذب جلوی جمع جنوبی جهان حالت حد حدود حقایقی حیات حیاتش خاصی خاطر خانه خدا خشک خشکسالی خطر خفاش خفتگی خم خوار خواندنی خوراکی خورشید خوشبختانه داد دادن دارد دارد، دارند دارند دارند، داشته دانستنی در درباره درخت درخت)، درون دریایی دست دقیقه دمای دهد دو دوره دی ذخیره را راست ردیف رشد رفتن رنگ روند روی ریشه زایی زمین زنبورها، زندگی زیادی زیر زیستگاه ساختارهای سازی ساقه سال سالم سانتی سبز سبز، سبزی ستاره سراسر سطح سطحشان سفت سفید، سوراخ سوزن شان شانه شدن شده شدید شمالی شمن شناسید شود شوند شکل شکل، شکوفایی شیر صاف صورت صورتی طریق طور طول علاوه عمده عمر عملکردهای عنوان غذا غذا فتوسنتز فقط فهرست فیزیکی)، قادر قانون قرار قرمز، قطرشان قلاب، قهوه ماده مانع ماورایی مایل متر متفاوتند مختلف مرتب مرغ مسکالین مصرف معرض معمول معمولاً مقایسه مقدار ممنوع مناطق منبع موادی مورد موز مومی مگس می میوه نارنجی، نام نامنظم نرم نظر نقش نور نوع نوعی نگه نگهداری نیاز نیز ها ها، های هایی هر هستند هم همه هنگامی و وار واقعیت وجود وحشند وزنش وسیله پر پراکنده پروانه پوشیده پیدا چند چگالی کافی کامل کاکتوس کاکتوس کاکتوس مجموعه کاکتوس،,طول کاکتوس،گل کاکتوس،گیاه کربن) کرد کرد کردن کمتر کند کند کنند کنند، که کوچک کیلوگرم کینوا گرد، گرده گرفته گرم گل گلدان گونه گیاه گیاهان،حیوانات گیرد یا √

   

  

  طرز تهیه حلیم بادمجان

  دیدنی های تلگرام و اینستاگرام

  شکستن قولنج

  اس ام اس عاشقانه انتظار

  منوچهر هادی کنار همسرش یکتا ناصر

  

  فال تاروت اصلی

 • مطالب علمی جدید
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :