خواندنی‌هایی درباره پیاده‌روی فضایی و لباس فضانوردی

مجموعه: علمی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • خواندنی‌هایی درباره پیاده‌روی فضایی و لباس فضانوردی
 •  

  


  خواندنی‌هایی درباره پیاده‌روی فضایی و لباس فضانوردی

  مجموعه: آیا می دانید ؟

  خواندنی‌هایی درباره پیاده‌روی فضایی و لباس فضانوردی

  خواندنی‌هایی درباره پیاده‌روی فضایی و لباس فضانوردی
  خروج فضانوردان از فضاپیما یا ایستگاه فضایی برای انجام راهپیمایی در فضا اصطلاحا فعالیت فوق العاده فضایی گفته می شود.
  نخستین پیاده روی فضایی توسط «الکسی لئونوف» کیهان نورد شوروی سابق در مارس ۱۹۶۵ میلادی و به مدت ۱۰ دقیقه انجام شد.
  «ادوارد اچ وایت» بعنوان نخستین فضانورد آمریکایی نیز سه ماه بعد در مأموریت جمینی ۴ بمدت ۲۳ دقیقه پیاده روی فضایی کرد.

  «سوتلانا ساویچکایا» کیهان نورد روس نیز نخستین زن فضانوردی بود که در قالب مأموریت سایوز T-۱۲ در سال ۱۹۸۴ میلادی اقدام به راهپیمایی فضایی کرد.
  اصطلاح فعالیت فوق العاده فضایی (EVA) برای پیاده روی اکتشافی بر سطح ماه یا اصطلاحا ماه نوردی (moonwalk) نیز استفاده می شود.
  «نیل آرمسترانگ» بعنوان نخستین انسانی که قدم بر ماه گذاشت، در قالب مأموریت آپولو ۱۱ به مدت دو ساعت و نیم بر سطح قمر زمین پیاده روی کرده و نخستین ماه نورد نام گرفت.

   

  در طول پنج دهه گذشته بیش از ۵۰۰ فضانورد راهی فضا شده اند که از این تعداد تنها ۲۰۰ نفر موفق به انجام راهپیمایی فضایی یا ماه نوردی شدند.
  «آناتولی سولویف» کیهان نورد بازنشسته روسیه و شوروی سابق رکورد دار بیشترین پیاده روی فضایی و ۸۲ ساعت حضور در فضا است؛ «مایک لوپز آلگریا» فضانورد ناسا نیز با انجام ۱۰ پیاده روی فضایی به مدت ۶۷ ساعت در جایگاه بعدی قرار دارد.
  فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) برای انجام تعمیرات یا تعویض پنل های خورشیدی، با پوشیدن لباس مخصوص از ایستگاه خارج و آماده انجام پیاده روی می شوند؛ بسته به نوع مأموریت، راهپیمایی فضایی بین پنج تا هشت ساعت بطول می انجامد.

  لباس فضانوردی
  لباس فضانوردی از فضانوردان در مقابل خطرات ناشی از حضور در فضا و پرتوهای مضر محافظت می کند؛ در حقیقت این لباس یک فضاپیمای کوچک محسوب می شود که از بدن فضانورد در مقابل سرما یا گرمای شدید محافظت می کند، اکسیژن مورد نیاز در خارج از جو برای تنفس و نیاز به نوشیدن آب در هنگام پیاده روی های طولانی فضایی را تأمین می کند.

  نخستین لباس فضانوردی توسط «یوری گاگارین» کیهان نورد شوروی سابق در مأموریت Soviet SK-۱ در سال ۱۹۶۱ میلادی در فضا مورد استفاده قرار گرفت.
  نخستین لباس فضانوردی ناسا نیز در داخل فضاپیما و در قالب مأموریت مرکوری که نخستین سفر فضانوردان به فضا محسوب می شد، استفاده شد.

  در مأموریت آپولو، لباس فضانوردان مجهز به چکمه های مخصوصی بود که امکان حرکت بر روی سطوح سنگی را فراهم می کرد و با کمک یک سیستم پشتیبان، حرکت در فواصل دورتر بر سطح ماه امکانپذیر می شد.
  لباس فضانوردی پایه مأموریت آپولو برای انجام راهپیمایی فضایی در طول مأموریت های ایستگاه فضایی اسکای لب مورد استفاده قرار گرفت.

  در برنامه شاتل فضایی از لباس های فضانوردی نارنجی رنگی استفاده می شد که تنها در داخل شاتل و در زمان پرتاب و فرود مورد استفاده قرار می گرفت.
  در حال حاضر فضانوردان روس در راهپیمایی فضایی خود از لباس فضانوردی Orlan-MK که توسط محققان روس طراحی شده استفاده می کنند.

  منبع : isna.ir

  

  چند دقیقه با دانستنی ها


  • این تصویر را خانم ها ببینند!


  • با درمان دراکولایی جوان بمانید!


  • تعیین دقیق زمان مرگ با مژک‌های بینی!


  • ریزش مو با کمبود مواد نشاسته ای در رژیم غذایی


  • سیگار کشیدن در بارداری موجب مرگ ناگهانی نوزاد می شود


  • شایع‌ترین علائم بی‌اشتهایی عصبی

  http://www.beytoote.com/scientific/midanid/khvandnyhayy3-walking2-space.html

  کلمات کلیدی : این با تعیین ریزش سیگار شایع‌ترین خواندنی‌هایی  () «آناتولی «ادوارد «الکسی «سوتلانا «مایک «نیل «یوری ؟ آب آرمسترانگ» آلگریا» آماده آمریکایی آپولو آپولو، آیا از است؛ استفاده اسکای اصطلاح اصطلاحا اقدام العاده المللی امکان امکانپذیر انجام انجامد اند انسانی اچ اکتشافی اکسیژن ای ایستگاه این با بارداری بازنشسته ببینند بدن بر برای برنامه بسته بطول بعد بعدی بعنوان بمانید بمدت به بود بیش بیشترین بین بینی بی‌اشتهایی تأمین تا تصویر تعداد تعمیرات تعویض تنفس تنها توسط جایگاه جمینی جو جوان حاضر حال حرکت حضور حقیقت خارج خانم خروج خطرات خواندنی‌هایی خود خورشیدی، داخل دار دارد دانستنی دانید در دراکولایی درباره درمان دقیق دقیقه دهه دو دورتر را راهپیمایی راهی رنگی روس روسیه روی رژیم رکورد زمان زمین زن سابق ساعت سال ساویچکایا» سایوز سرما سطح سطوح سفر سنگی سه سولویف» سیستم شاتل شد شد شد، شدند شده شدید شود شود شوروی شوند؛ طراحی طول طولانی عصبی علائم غذایی فراهم فرود فضا فضانورد فضانورد,لباس فضانوردان فضانوردان,ویژگیهای فضانوردی فضانوردی مجموعه فضاپیما فضاپیمای فضایی فعالیت فواصل فوق قالب قدم قرار قمر لئونوف» لب لباس لوپز مأموریت مأموریت، مارس ماه مجهز محافظت محسوب محققان مخصوص مخصوصی مدت مرکوری مرگ مستقر مضر مقابل منبع مو مواد موجب مورد موفق مژک‌های می میلادی نارنجی ناسا ناشی نام ناگهانی نخستین نشاسته نفر نورد نوردی نوزاد نوشیدن نوع نیاز نیز نیم ها های هشت هنگام و وایت» پایه پرتاب پرتوهای پشتیبان، پنج پنل پوشیدن پیاده پیاده‌روی چند چکمه کرد کرد کرده کشیدن کمبود کمک کند کند، کند؛ کنند که کوچک کیهان گاگارین» گذاشت، گذشته گرفت گرفت گرمای گفته یا یک

   

  

  اخبار تکنولوژی

  طرز تهیه چیپس خانگی

  بهترین پارک های آبی دنیا

  اس ام اس عاشقانه

  مدل های آرایش ابرو

  

  فال حافظ اصلی

 • مطالب علمی جدید
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :