دوست داری در خانه گل داشته باشی؟

مجموعه: علمی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • دوست داری در خانه گل داشته باشی؟
 •  

  


  دوست داری در خانه گل داشته باشی؟

  مجموعه: گیاهان،حیوانات و آکواریوم

  دوست داری در خانه گل داشته باشی؟

  گاهی اوقات پیش می‌آید که گلدانی برای خانه می‌خریم یا از طرف یک دوست گلدانی هدیه می‌گیریم اما خیلی زود شاهد خشک شدن گلدان هستیم. چرا؟

  چون باید بدانیم که انتخاب و خرید گلدان چه مقدماتی دارد. شما باید با در نظر گرفتن این شرایط گلدان مناسب خانه خود را انتخاب کنید:

  1. درباره گیاه گلدان بخوانید: راحت‌ترین کار این است که به گلفروشی برویم و از او بخواهیم به ما گلدانی بدهد. اما با همین رویه خیلی اوقات گیاه خشک می‌شود. از قبل سعی کنید درباره گیاهی که منطبق بر شرایط خانه شماست تحقیق کنید. در اینترنت جست‌وجو کنید یا یک کتاب در این‌باره داشته باشید و بعد از مطالعه دست به خرید بزنید. بعضی از گیاهان به نور کمی نیاز دارند و در بدترین شرایط نوری هم می‌توانند رشد کنند. بعضی از گیاهان هم با نور کم خراب می‌شوند. مطالعه و تحقیق در این زمینه به شما کمک زیادی خواهد کرد.

  2. شرایط خودتان را در نظر بگیرید: آیا شما می‌توانید هر روز به گلدانتان رسیدگی کنید؟ یا می‌خواهید هفته‌ای 2 یا 3 روز برایش وقت بگذارید. گیاهان نیاز به رسیدگی دارند. آنها موجودات زنده هستند و توجه کسی که از آنها نگهداری می‌کند را درک می‌کنند. زمانی که می‌توانید صرف رسیدگی به آنها بکنید را درنظر بگیرید و گیاهی متناسب با شرایط وقتی خودتان بخرید.

  3. نور خانه‌تان را بررسی کنید: شما باید دقیقا بدانید وضعیت نوری گلدان چه خواهد بود. پنجره‌تان جنوبی است یا شمالی؟ چند ساعت در روز از پنجره نور دریافت می‌کنید؟ اگر نور صبح تا ظهر به خانه وارد شود شرایط نوری خوبی دارید اما نور عصر کم‌رمق است.

  شرایط آب و هوایی شهر را درنظر بگیرید: بعضی شهرها گرم و خشک‌اند. بعضی معتدل و مرطوب. باید حدودا بدانید شهر و خانه‌تان مرطوب است یا خشک و گرم است یا سرد.

  4. از تجربه اطرافیان استفاده کنید: ببینید دوستان و آشنایانتان چه گلدانی در خانه دارند. گلدانشان سرحال است؟ شرایط نگهداری‌اش را از آنها بپرسید. با توجه به این تجربه‌ها گیاهتان را انتخاب کنید. اگر تکثیر آن گیاه از قلمه امکان‌پذیر است یک قلمه از همان گل را به خانه‌تان ببرید. با این روش می‌توانید از بابت سلامت آن گیاه خاص مطمئن باشید.

  5. جوگیر نشوید: اگر دوست دارید گلدانی را برای چند‌ماه نگه‌دارید، با دیدن ویترین مغازه‌های گل‌فروشی جوگیر نشوید. همه فصول گلدان‌هایی پر از گل‌های رنگارنگ پیدا می‌شود ولی اغلب گیاهان گل‌دار به نور کافی نیاز دارند. اگر نور کافی ندارید آنها را انتخاب نکنید یا آمادگی زود خشک شدنشان را داشته باشید.

   

  روش نگهداری از گل در خانه داری
  از گل ها به محض دریافت یا خریداری مراقبت نمایید. برگهای اضافی آنان، گل ها و برگهای صدمه دیده آنان، ساقه های فرعی اضافی آنان را جدا نمایید و آنان را در یک گلدان تمیز و پرشده با آب ولرم قرار دهید.

  آب داخل گلدان را روزانه با آب ولرم عوض نمایید. داخل گلدان را نیز با آب و سرکه یا ماده ضد عفونی کننده طبیعی بشویید. برای طولانی کردن عمر گل ها از انواع مختلف غذاهای مخصوص گل و گیاهان موجود در بازار و یا گل فروشی ها  استفاده نمایید. دستورالعملی که بر روی بسته مکمل نوشته شده را بخوانید و مطابق آن عمل نمایید. استفاده نا صحیح از مکمل های غذایی گل ها موجب آسیب دیدن گل ها و پلاسیده شدن زودرس آنان می شود.

  استفاده از این مکمل ها برای طولانی کردن عمر گلها لازم است زیرا آنان مواد معدنی مورد نیاز گیاه را به آن می رسانند، از رشد باکتری هایی که منجر به مسدود شدن ساقه گیاه می شوند جلوگیری می کنند و موجب رسیدن آب از ساقه به گل می شوند، جوانه ها و غنچه ها را شکوفا می نمایند و موجب شادابی  گل ها می گردند. بعد از هر بار تعویض آب یک پیمانه از غذای مخصوص گلها را به آب جدید اضافه نمایید.

  گرده افشانی بعضی از گلها مانند گل سوسن می تواند سبب ایجاد لکه برروی لباس و مبلمان شود ، به همین دلیل قبل از اینکه آن را با گل های دیگر در داخل گلدان قرار دهید، نرینگی آن را با دستمال به آرامی پا ک نمایید. این کار را باید هرچند روز یک بار انجام دهید.

   

  دوست داری در خانه گل داشته باشی؟

  بهترین گلدان برای گل ها
  گلدان های شیشه ای بهترین گلدان برای گلها هستند زیرا کیفیت آب در این گلدانها به بهترین نحوه ممکن ثابت نگه داشته می شود و بهتر قابل به کنترل می باشد از سوی دیگر گلدانهای شیشه ای به علت دارا بودن سطح صاف و صیقلی خود بهتر و آسان تر قابل تمیز شدن می باشند البته بعلت استفاده از آن لوله کشی در پر کردن گلدان امکان رسوب املاح در جداره گلدانها موجود است این رسوب را با شتشوی گلدان با سرکه می توانید از بین ببرید.

  اگر گلها را در گلدان فلزی قرار داده اید مکمل غذایی گلها را به آب نیافزایید زیرا در این صورت گلدان فلزی با مکمل غذایی ترکیب شده و آب گلدان اسیدی می شود و به گلها آسیب وارد خواهد شد.

  گلدانها را پس از استفاده با آب گرم و سرکه و یا مواد ضد عفونی کننده طبیعی ضدعفونی نمایید.

  برش مکرر ساقه ها
  برای کوتاه کردن ساقه ها از چاقو و قیچی تیز استفاده نمایید. هر سه تا چهار روز یکبار، ساقه های گل ها را از انتهای ساقه به اندازه یک بند انگشت به طور مورب کوتاه کنید. ساقه های خشک شده و چوبین را به اندازه 5 تا 10 سانتی متر و به طور مورب کوتاه نمایید. برش مورب موجب می شود تا ساقه آب و مواد معدنی را به بالاترین میزان به برگها و گل ها برساند برای این کار از یک چاقوی تیز، یا قیچی باغبانی استفاده نمایید. در هنگام کوتاه کردن ساقه ها مواظب باشید که به ساقه گل آسیب و یا فشار وارد ننمایید ساقه آسیب دیده قادر به جذب آب نیست . قسمتهای آسیب دیده دسته گل را دور بریزید.

  شرایط محل قرار دادن گلدان گل
  گلدان گل را در محیط خنک قرار دهید. دمای مناسب برای نگهداری بیشتر گل ها در حدود بیست درجه است.

  گلدان را در محلی قرار دهید که به طور مستقیم در معرض تابش نور خورشید قرار نگیرد.
  گلدان گل را دور از گرما و یا سرمای شدید قرار دهید.
  گلدان گل را دور از وسایل گرمازا مانند شوفاژ و غیره قرار دهید .

  گلدان گل را در بالای تلویزیون و وسایل الکتریکی ای  که اشعه های گرم از آنان ساطع می شود قرار ندهید این وسایل در حین استفاده از خود گرما تولید می نمایند و گرمای تولید شده توسط این وسایل آبرسانی به گلها را مختل می نماید.

  گلدان گل را دور از وزش باد قرار دهید.

  گلدان گل را دور از سبد میوه و سبزیها قرار دهید. میوه ها، سبزیها و مواد فاسد شده و یا رسیده از خود گاز اتیلن ساطع می نمایند و این گاز موجب پژمرده شدن زودرس گلها می شود.

  شرایط قابل توجه دیگر در نگهداری از گلها
  ساقه گل ها باید همواره در مقدار کافی و لازم آب قرار داشته باشند.
  ساقه گل ها را هرگز به طور کامل کال ننماید و همه برگهای آن را جدا نکنید.

  بعضی از گلها نسبت به بی آبی حتی برای فاصله زمانی کوتاه نیز بسیار حساس می باشند.

  اول ساقه گل ها را به طور مورب با زاویه 45 درجه ببرید و سپس آنها را در گلدان آب قرار دهید.

  در نزدیکی گلدان گل  از سیگار کشیدن خودداری نمایید زیرا دود موجب ساطع شدن گاز اتیلن و پژمردگی گلها می گردد.

  گلدان گل را در محل با رطوبت زیاد قرار ندهید.

  بزرگی گلدان گلها باید مناسب بزرگی دسته گل باشد طوری که گلها به هم فشرده نشوند.

  گلدان را پس از استفاده با مواد ضد عفونی کننده طبیعی ضد عفونی نمایید.
  گل ها را در گلدان با آب کافی و لازم قرار دهید 15 سانتی متر آب روزانه در گلدان به طور معمول کافی است.

  اگر گلها در هنگام دریافت یا خریداری پژمرده یا سرمازده بنظر می رسند به اندازه 5 سانتی متر ساقه آنها را کوتاه نمایید و آنها را به مدت سه ساعت در لابلای کاغذروزنامه مرطوب در یک محل خنک قرار دهید تا آب را به خود جذب نمایند.

  خرافات در مورد نگهداری از گل ها!
  *قرار دادن یک سکه مسی در آب گلدان!
  *ریختن مشروب در آب گلدان!
  *ریختن نمک در آب گلدان!
  *شکستن ساقه گلها!
  *ایجاد شکاف در ساقه گلها!
  *له کردن ساقه ها!
  *پختن ساقه ها!
  *گذاشتن ساقه ها در آب جوش !

   

   گردآوری: بخش علمی بیتوته

   

  منابع :

  siemorgh.nl 

  hamshahrionline.ir

  http://www.beytoote.com/scientific/nature/like1-flowers-house.html

  کلمات کلیدی : دوست ، آب آبرسانی آبی آرامی آسان آسیب آشنایانتان آمادگی آن آنان آنان، آنها آکواریوم آیا اتیلن از است است؟ استفاده اسیدی اشعه اضافه اضافی اطرافیان اغلب افشانی البته الکتریکی اما املاح امکان امکان‌پذیر انتخاب انتهای انجام اندازه انواع انگشت او اوقات اول اگر ای ایجاد اید این اینترنت اینکه این‌باره با بابت باد بار بازار باشد باشند باشی؟ مجموعه باشید باشید باغبانی بالاترین بالای باکتری باید ببرید ببینید بخرید بخش بخوانید بخواهیم بدانید بدانیم بدترین بدهد بر برای برایش بررسی برروی برساند برش برویم برگها برگهای بریزید بزرگی بزنید بسته بسیار بشویید بعد بعضی بعلت بند بنظر به بهتر بهترین بود بودن بپرسید بکنید بگذارید بگیرید بی بیتوته بیست بیشتر بین تا تابش تجربه تجربه‌ها تحقیق تر ترکیب تعویض تلویزیون تمیز تواند توانید توجه توسط تولید تکثیر تیز تیز، ثابت جدا جداره جدید جذب جست‌وجو جلوگیری جنوبی جوانه جوش جوگیر حتی حدود حدودا حساس حین خاص خانه خانه‌تان خراب خرافات خرید خریداری خشک خشک‌اند خنک خواهد خوبی خود خودتان خودداری خورشید خیلی داخل دادن داده دارا دارد دارند داری دارید داشته در درباره درجه درنظر درک دریافت دست دستمال دسته دستورالعملی دقیقا دلیل دمای دهید دهید دهید، دود دور دوست دوستان دیدن دیده دیگر را راحت‌ترین رسانند، رسند رسوب رسیدن رسیده رسیدگی رشد رطوبت رنگارنگ روز روزانه روش روی رویه ریختن زاویه زمانی زمینه زنده زود زودرس زیاد زیادی زیرا ساطع ساعت ساقه سانتی سبب سبد سبزیها سرحال سرد سرمازده سرمای سرکه سطح سعی سلامت سه سوسن سوی سپس سکه سیگار شادابی شاهد شتشوی شد شدن شدنشان شده شدید شرایط شما شماست شمالی؟ شهر شهرها شود شوفاژ شوند شوند، شکاف شکستن شکوفا شیشه صاف صبح صحیح صدمه صرف صورت صیقلی ضد ضدعفونی طبیعی طرف طور طوری طولانی ظهر عصر عفونی علت علمی عمر عمل عوض غذاهای غذای غذایی غنچه غیره فاسد فاصله فرعی فروشی فشار فشرده فصول فلزی قابل قادر قبل قرار قسمتهای قلمه قیچی لابلای لازم لباس له لوله لکه ما ماده مانند مبلمان متر متناسب محض محل محلی محیط مختل مختلف مخصوص مدت مراقبت مرطوب مستقیم مسدود مسی مشروب مطابق مطالعه مطمئن معتدل معدنی معرض معمول مغازه‌های مقدار مقدماتی ممکن منابع مناسب منجر منطبق مواد مواظب موجب موجود موجودات مورب مورد مکرر مکمل می میزان میوه می‌آید می‌توانند می‌توانید می‌خریم می‌خواهید می‌شود می‌شوند می‌کند می‌کنند می‌کنید؟ می‌گیریم نا نحوه ندارید ندهید نرینگی نزدیکی نسبت نشوند نشوید نظر نماید نمایند نمایید نمک ننماید ننمایید نور نوری نوشته نکنید نگه نگهداری نگهداری‌اش نگه‌دارید، نگیرد نیاز نیافزایید نیز نیست ها ها، های هایی هدیه هر هرچند هرگز هستند هستیم هفته‌ای هم همان همه همواره همین هنگام هوایی و وارد وزش وسایل وضعیت وقت وقتی ولرم ولی ویترین پا پختن پر پرشده پس پلاسیده پنجره پنجره‌تان پژمرده پژمردگی پیدا پیش پیمانه چاقو چاقوی چرا؟ چند چند‌ماه چه چهار چوبین چون ک کار کاغذروزنامه کافی کال کامل کتاب کرد کردن کسی کشی کشیدن کم کمک کمی کم‌رمق کنترل کنند کننده کنید کنید؟ که کوتاه کیفیت گاز گاهی گذاشتن گردآوری گردد گردند گرده گرفتن گرم گرما گرمازا گرمای گل گلدان گلدانتان گلدانشان گلدانها گلدانهای گلدانی گلدان‌هایی گلفروشی گلها گل‌دار گل‌فروشی گل‌های گیاه گیاه,اصول گیاهان گیاهان،حیوانات گیاهتان گیاهی یا یک یکبار،

   

  

  استخدام

  ته چین ماکارونی

  آشنایی با عروس هلندی

  رضا قوچان نژاد و همسرش

  کاهش درد قاعدگی

  

  فال تاروت

 • مطالب علمی جدید
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :