زمان در نجوم

مجموعه: علمی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • زمان در نجوم
 •  

  


  زمان در نجوم

  مجموعه: آیا می دانید ؟

   

   

  زمان در نجوم

   

   

  زمین با دوره تناوب یک سال به دور خورشید می گردد.در نتیجه این طور به نظر می رسد که خورشید خلاف ستارگان ثابت دیگر هر سال یک بار آسمان را دور می زند. مدار زمین اندکی بیضوی است و نمی توان آن را دایره ای در نظر گرفت پس فاصله ی خورشید تا زمین و تندی در مدارش در طول سال کمی تغییر می کند. بر اساس این واقعیت ستاره شناسان خورشید متوسط مجازی را تعریف کرده اند که با تدی یکنواخت حول کره ی سماوی حرکت می کند. گاهی اوقات خورشید حقیقی از خورشید متوسط عقب می ماند و در زمانی دیگر جلو می افتد.

   

  برای ناظری که در نیمکره ی شمالی قرار دارد وقتی خورشید از نصف النهار ناظر به سمت جنوب عبور کند گفته می شود خورشید در عبور بالاست. به این زمان عبور ظهر محلی گفته می شود. در تنظیم سیستم زمان خورشیدی ستاره شناسان خورشید متوسط را برای این به کار می برند که طول تمامی روزها باربر در نظر گرفته شود.

   

  بسته به اهمیت دانش دربانوردی ستاره شناسان زمان متوسط گرینویچ را بر اساس خورشید متوسطی که از نصف النهار گرینویچ- یا سیستم طول جغرافیایی زمینی صفر- دیده می شود تعریف می کنند. در زمان متوسط گرینویچ (GMT ۱۲h ۰۰m ۰۰s) دقیقا در لحظه ای تعریف شده است که خورشید متوسط از نصف النهار گرینویچ عبور می کند. زمان ۲۴h ۰۰m ۰۰s نیز قبل از عبور سپری می شود. علی رغم اینکه محل های جغرافیایی دیگر زمان محلی خود را دارا می باشند- معمولا یک عدد ساعت کامل به اضافه یا منهای زمان متوسط گرینویچ- از اهمیت ویژه ای برخوردار است به طوری که به عنوان زمان بین المللی (UT) به آن رجوع شود.

   

   

  ● زمان نجومی

  سیستم زمانی ای که بر حرکت ظاهری خورشید استوار باشد برای استفاده ی زسمی سودمند است اما سیستم دیگری که با حرکت ظارهی روزانه ستارگان ثابت شده باشد نیز استفاده ی زیادی برای ستاره شناسان دارد. روز نجومی که با ۲۴h ۰۰m ۰۰s از زمان نجومی تعریف می شود بازه ی زمانی عبور هر ستاره از نصف النهار ناظر می باشد.

   

  روز خورشیدی از روز نجومی کمی طولانی تر است زیرا زمین برای اینکه بعد از عبور یک ستاره ی مفروض را به نصف النهار ناظر برگرداند دققا یک مرتبه حول محورش می چرخد همچنین چون زمین در یک مسیر خمیده دور خورشید حرکت می کند کمی بیش از یک مرتبه به دور محورش می چرخد تا خورشید را برای عبور مجدد از نصف النهار ناظر ببرد.

   

  بر حسب زمان خورشیدی زمان نجومی ۲۳h ۵۶m ۵۴s طول می کشد. زمان نجومی صفر دقیقا لحظه ای تعریف می شود که نقطه ی اعتدال بهاری در حال عبور بالا از نصف النهار ناظر باشد.

  منبع:aftab.ir

  

  چند دقیقه با دانستنی ها


  • آمپول ضد بارداری استخوان‌ها را سست می‌کند


  • استفاده از ماهواره به جای جعبه سیاه


  • اولین خودروی برقی 2 سرنشین


  • این پورت‌های بلاتکلیف


  • اپل نرم افزارGoogle Voiceرا رد کرد.


  • دستیابی ایرانی ها به فناوری سوخت سبز

  http://www.beytoote.com/scientific/midanid/time-astronomy.html

  کلمات کلیدی : آمپول استفاده اولین اپل این دستیابی زمان ( () )   ؟ آسمان آن آیا از اساس است استخوان‌ها استفاده استوار اضافه اعتدال افتد افزار المللی النهار اما اند اندکی اهمیت اوقات ای ایرانی این اینکه با بار باربر بارداری بازه باشد باشد باشند بالا بالاست ببرد بر برای برخوردار برقی برند برگرداند بسته بعد بلاتکلیف به بهاری بیش بیضوی بین تا تدی تر تعریف تغییر تمامی تناوب تندی تنظیم توان ثابت جای جعبه جغرافیایی جلو جنوب حال حرکت حسب حقیقی حول خلاف خمیده خود خودروی خورشید خورشیدی دارا دارد دانستنی دانش دانید دایره در دربانوردی دققا دقیقا دقیقه دور دوره دیده دیگر دیگری را رجوع رد رسد رغم روز روزانه روزها زسمی زمان زمانی زمین زمینی زند زیادی زیرا ساعت سال سبز ستاره ستارگان سرنشین سست سماوی سمت سوخت سودمند سپری سیاه سیستم شده شمالی شناسان شود شود صفر ضد طور طوری طول طولانی ظارهی ظاهری ظهر عبور عدد عقب علی عنوان فاصله فناوری قبل قرار لحظه ماند ماهواره متوسط متوسطی مجازی مجدد محل محلی محورش مدار مدارش مرتبه مسیر معمولا مفروض منبع منهای می می‌کند ناظر ناظری نتیجه نجوم نجوم مجموعه نجومی نجومی نرم نصف نظر نقطه نمی نیز نیمکره ها های هر همچنین و واقعیت وقتی ویژه پس پورت‌های چرخد چند چون کار کامل کرد کرده کره کشد کمی کند کنند که گاهی گردددر گرفت گرفته گرینویچ گفته ی یا یک یکنواخت ●

   

  

  مدل لباس دخترانه

  مدیریت ایمیل ها در اندروید

  فواید خوردن آبلیمو به همراه چای

  دانلود فیلم Ted 2012

  ژورنال لباس مجلسی

  

  فال انبیای الهی

 • مطالب علمی جدید
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :