شگفتی های زندگی ملخ

مجموعه: علمی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • شگفتی های زندگی ملخ
 •  

  


  شگفتی های زندگی ملخ

  مجموعه: گیاهان،حیوانات و آکواریوم

  شگفتی های زندگی ملخ

  شگفتی های زندگی ملخ
  از جمله حشره هایی که درباره چگونگی آفرینش آن، در نهج البلاغه سخن به میان آمده، ملخ است.

  امیرالمؤمنین علی علیه السلام در خطبه ۱۸۵ نهج البلاغه، انسان ها را به شگفتی های موجود در این حشره توجه می دهد و می فرماید: ” و اگر بخواهی درباره ملخ سخن بگویی بگو که خداوند برای او دو چشم سرخ رنگ و دو حدقه همچون دو قرص ماه آفریده و گوش پنهان و دهان مرتب و متناسب به او بخشیده است. خداوند برای او حسّ قوی و دو دندان که با آنها (ساقه و شاخه گیاهان و برگ های درختان را) می چیند و دو داس که با آنها (ساقه ها و برگ های مورد نظر را) می گیرد، قرار داده است. کشاورزان برای زراعت خود، از آنها می ترسند، ولی هرگز قادر بر دفع آنها نیستند . اینها همه در حالی است که تمام پیکر او به اندازه یک انگشت باریک نیست. “

   

  دانشمندان، حشره ها ( این موجودات شگفت ) را بر سه گونه تقسیم کرده اند:
  ۱ – گروهی که خدمت گزار انسان ها هستند، مانند زنبوران عسل.
  ۲- حشراتی که بی آزارند و در ظاهر نه خدمتی دارند و نه زحمت و دردسری.
  ۳- حشره هایی که می توانند جزو آفت ها و بلاها به شمار بیایند، مانند ملخ

   

   شگفتی های زندگی ملخ

   

  گاهی دسته های ملخ، همچون تکه های بزرگ ابر در آسمان ظاهر می شوند و ناگهان بر باغ ها و زراعت های وسیع فرود می آیند و در مدت کوتاهی، ساقه های گیاهان و شاخه ها و برگ ها را می خورند و بیابانی خشک یا درختانی عریان از هرگونه برگ و میوه، از خود به یادگار می گذارند.

   

  حتی گاهی با طیاره ی سم پاشی و وسایل دیگر به مبارزه با آنها برمی خیزند، تنها در بعضی از موارد ممکن است توفیقی در نابودی ملخ ها نصیب شان شود. اگر حمله ملخ ها شدید باشد، وسایل امروز نیز توان مبارزه با آنها را ندارد. به این ترتیب، بار دیگر قدرت نمایی پروردگار و عجز و ناتوانی انسان به نمایش گذاشته می شود.»

  ملخ، یکی از حشره های شگفت انگیز آفرینش است. موجودی است که به طور عادی، بدون هیچ مزاحمتی در گوشه و کنار مزرعه ها، باغ ها، دره ها و کوه ها زندگی می کند، ولی هنگامی که فرمان مرموزی به آنها داده می شود، به سرعت به صورت دسته های بزرگ در آسمان به پرواز درمی آیند و بر هر زراعت و باغی که فرود آیند، آن را نابود می کنند.

   

  شگفتی های زندگی ملخ

   

   به گفته برخی از دانشمندان، ملخ، موجود عجیبی است که هر بخشی از اعضای او، به حیوانی شبیه است: صورتش همچون صورت اسب، چشمانش مانند چشمان فیل، گردنش همانند گردن گاو، شاخک هایش چون شاخ های گوزن، سینه اش شبیه سینه شیر، شکمش مانند شکم کژدم، بال هایش چون بال های عقاب، ران هایش همانند ران های شتر، پاهایش همچون پاهای شترمرغ و دم او چون دم مار است . به راستی کدام خالق یگانه می تواند چنین موجود شگفتی را بیافریند؟

  ملخ، دو زوج چشم مرکب و سه چشم بسیط دارد. چشم های مرکب او، از چهار هزار قسمت تشکیل شده و هر یک ساختمان مخصوص به خود را دارد و از مجموع آنها، چشم مرکب با دید واحد تشکیل می شود.

   

  شگفتی های زندگی ملخ

   

  سینه اش از سه حلقه و شکمش از ده حلقه شبیه به یکدیگر شکل گرفته است. ملخ دو جفت بال دارد. یک جفت از بال های او که در جلو او قرار دارد، سفت و سخت است و به صورت قابی است که در پرواز به کار نمی رود و کارش، تنها حفاظت از بال های ظریف پرواز است. رشد پاهای عقب ملخ زیاد است و به همین سبب، کمک خوبی برای جهش و پرش اوست.

   

  اندامهای حسی
  -موهای حسی موجود در شاخکها ، دهان ، دنباله‌های شکمی و قطعات انتهایی پا
  – اندامهای رویایی در شاخکها قرار د ارد.
  -اندامهای چشایی روی زایده‌های حسی قرار دارد.
  – چشمهای ساده
  -اندام شنوایی که از یک پرده صماغ کشیده‌ای تشکیل یافته است که با الیاف عصبی حسی متصل است.

   

  دستگاه تولید مثل ملخ
  جنس نر و ماده از هم جداست دستگاه تناسلی نر شامل بیضه (دو عدد) و لوله‌های بسیار باریک که به مجرای دابران ملحق می‌شود. مجرای دابران به یک مجرای انزالی می‌پیوندد و به این مجرا غده‌هایی وصل می‌شود و این مجرا به هنگام جفت‌گیری به خارج باز می‌شود.

   

  در حیوان ماده هر تخمدان از چندین لوله مواد تخم باریک شونده درست می‌شود. که در آن تخمکها تشکیل و خود به یک تخم راهه اتصال می‌یابد و لوله تخم‌راهه باهم یکی شده و یک مهبل میانی تشکیل می‌دهد که به طرف عقب امتداد می‌یابد و به یک جسم نطفه‌ای کوچک یا کیسه ذخیره اسپرماتوزوئید می‌پیوندد و جام نطفه‌ای در موقع جفت‌گیری اسپرم دریافت کرده و ذخیره می‌نماید. منفذ دستگاه تناسلی ماده در سطح شکمی به خارج مربوط می‌شود.

   

  شگفتی های زندگی ملخ

   

   ملخ ها در فصل تابستان یا بهار، تخم ریزی می کنند و آنها را در سوراخ هایی از زمین که خود به وجود می آورند، قرار می دهند. نوزادان پس از بیرون آمدن از تخم، بسیار پرخور و حریصند و آنچه را سر راه خود بیابند، می خورند.

   

  ملخ، از لحظه بیرون آمدن از تخم تا کامل شدن و به پرواز درآمدنش، شش بار تغییر شکل می دهد و این، از شگفتی های آفرینش اوست.گفتنی است، توده های ملخ، گاهی به قدری زیاد و گسترده می شوند که هزاران کیلومتر مربع از آسمان را می پوشانند.ملخ ها، مظهر دانایی و قدرت خداوندند . آنها در عین کوچکی جثه شان، می توانند مزرعه ها باغ ها را به سرعت نابود کنند و با این حرکتشان، بشر را متوجه ناتوانی خود و قدرت پروردگارشان سازند.
  منبع:asemoni.com

  

  چند دقیقه با دانستنی ها


  • حشرات(تنوع حشرات)


  • رازهایی درمورد سنجاقک

  http://www.beytoote.com/scientific/nature/wonders2-life-grasshopper.html

  کلمات کلیدی : حشرات(تنوع رازهایی شگفتی ( (دو (ساقه ) ، آزارند آسمان آفت آفریده آفرینش آمدن آمده، آن آن، آنها آنها، آنچه آورند، آکواریوم آیند آیند، ابر اتصال ارد از اسب، است است است، اسپرم اسپرماتوزوئید اش اعضای البلاغه البلاغه، السلام الیاف امتداد امروز امیرالمؤمنین انتهایی اند اندازه اندام اندامهای انزالی انسان انگشت انگیز او او، اوست اوستگفتنی اگر این این، اینها با بار باریک باز باشد، باغ باغی بال باهم بخشی بخشیده بخواهی بدن بدون بر برای برخی برمی برگ بزرگ بسیار بسیط بشر بعضی بلاها به بهار، بگو بگویی بی بیابانی بیابند، بیافریند؟ بیایند، بیرون بیضه تا تابستان تخم تخم، تخمدان تخمکها تخم‌راهه ترتیب، ترسند، تشکیل تغییر تقسیم تمام تناسلی تنها توان تواند توانند توجه توده توفیقی تولید تکه جام جثه جداست جزو جسم جفت جفت‌گیری جلو جمله جنس جهش حالی حتی حدقه حرکتشان، حریصند حسّ حسی حشرات) حشراتی حشره حفاظت حلقه حمله حیوان حیوانی خارج خالق خداوند خداوندند خدمت خدمتی خشک خطبه خوبی خود خود، خورند خورند خیزند، د دابران داده دارد دارد، دارند داس دانایی دانستنی دانشمندان، در درآمدنش، درباره درختان درختانی دردسری درست درمورد درمی دره دریافت دسته دستگاه دفع دقیقه دم دنباله‌های دندان ده دهان دهد دهند دو دید دیگر ذخیره را را) راستی ران راه راهه رشد رنگ رود روی رویایی ریزی زایده‌های زحمت زراعت زمین زنبوران زندگی زوج زیاد ساختار ساختمان ساده سازند ساقه سبب، سخت سخن سر سرخ سرعت سطح سفت سم سنجاقک سه سوراخ سینه شاخ شاخه شاخک شاخکها شامل شان شان، شبیه شتر، شترمرغ شدن شده شدید شش شمار شنوایی شود شود شود» شود، شوند شونده شکل شکم شکمش شکمی شگفت شگفتی شیر، صماغ صورت صورتش طرف طور طیاره ظاهر ظریف عادی، عجز عجیبی عدد) عریان عسل عصبی عقاب، عقب علی علیه عین غده‌هایی فرمان فرماید فرود فصل فیل، قابی قادر قدرت قدری قرار قرص قسمت قطعات قوی لحظه لوله لوله‌های ماده مار مانند ماه مبارزه متصل متناسب متوجه مثل مجرا مجرای مجموع مخصوص مدت مربع مربوط مرتب مرموزی مرکب مزاحمتی مزرعه مظهر ملحق ملخ ملخ مجموعه ملخ ملخ, ملخ، ممکن منبع منفذ مهبل مواد موارد موجود موجودات موجودی مورد موقع موهای می میان میانی میوه، می‌دهد می‌شود می‌شود می‌نماید می‌پیوندد می‌یابد نابود نابودی ناتوانی ناگهان ندارد نر نصیب نطفه‌ای نظر نمایش نمایی نمی نه نهج نوزادان نیز نیست نیستند ها ها، های هایش هایی هر هرگز هرگونه هزار هزاران هستند، هم همانند همه همچون همین هنگام هنگامی هیچ و واحد وجود وسایل وسیع وصل ولی پا پاشی پاهای پاهایش پرخور پرده پرش پرواز پروردگار پروردگارشان پس پنهان پوشانندملخ پیکر چشایی چشم چشمان چشمانش چشمهای چند چندین چنین چهار چون چگونگی چیند کار کارش، کامل کدام کرده کشاورزان کشیده‌ای کمک کنار کند، کنند کنند که کوتاهی، کوه کوچک کوچکی کژدم، کیسه کیلومتر گاهی گاو، گذارند گذاشته گردن گردنش گرفته گروهی گزار گسترده گفته گوزن، گوش گوشه گونه گیاهان گیاهان،حیوانات گیرد، ی یا یادگار یافته یک یکدیگر یکی یگانه – “ ”

   

  

  سحر قریشی و همسرش

  پورتال تحليلی خبری

  دکوراسیون اتاق خواب

  قرص های ضد بارداری

  رضا قوچان نژاد و همسرش

  

  فال حافظ اصلی

 • مطالب علمی جدید
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :