معرفی رشته مهندسی کشاورزی گرایش گیاه پزشکی

مجموعه: علمی
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • معرفی رشته مهندسی کشاورزی گرایش گیاه پزشکی
 •  

  


  معرفی رشته مهندسی کشاورزی گرایش گیاه پزشکی

  مجموعه: معرفی رشته های تحصیلی

  معرفی رشته مهندسی کشاورزی گرایش گیاه پزشکی

  معرفی رشته مهندسی کشاورزی – گرایش گیاه پزشکی

  مقدمه

  شاید برخی در نگاه اول، رشته مهندسی کشاورزی گرایش گیاه پزشکی را “داروسازی گیاهی” تلقی کرده و تصور کنند که منظور از گیاه پزشکی، معالجه انسان به کمک داروهای گیاهی است؛ در حالی که این رشته به حفظ و معالجه گیاهان اعم از گیاهان زراعی ، زینتی و درختان میوه می پردازد.

   

  رشته گیاه پزشکی از جمله رشته های نو پا، کاربردی و جذابی است که در سالیان اخیر علاقه مندان بسیاری را به خود جلب کرده است. عنوان گیاه پزشکی در مجموعه رشته های علوم کشاورزی و منابع طبیعی از سال 1342 به جای حفاظت گیاهان مطرح شد. این رشته در تشخیص و شناسایی آفات و عوامل بیماری زای گیاهان زراعی، باغی، جنگلی، گلخانه ای، مرتعی و نیزفرآورده های گیاهی و هم چنین شناخت علایم و چگونگی اثر آفات و عوامل بیماری زا بر گیاهان و آشنایی کامل با اصول و روش های مبارزه، بحث می کند.

  تعریف و هدف
  گیاه پزشکی به رشته ای گفته می شود که حاوی مجموعه اطلاعاتی از علوم و فن آوری در زمینه های شناخت آفات و عوامل بیماری زای گیاهی و اصول و روش های مبارزه با این عوامل باشد.
  هدف از ایجاد این رشته تربیت کارشناسانی است که علاوه بر داشتن معلومات علمی و فنی کشاورزی عمومی، علوم مربوط به شناخت آفات و عوامل بیماری زای گیاهی را به صورت نظری و عملی فراگرفته و با فنون و روش های مختلف حفظ محصولات کشاورزی و مبارزه با آفات و بیماری های گیاهی آشنایی کافی پیدا نمایند.

   

  توانایی های فارغ التحصیلان
  فارغ التحصیلان می توانند در زمینه های کارشناس اجرایی و یا تحقیقاتی در وزارت خانه ها و سازمان های مرتبط با علوم زیستی فعالیت نمایند. همچنین احداث و مدیریت کلینیک های گیاه پزشکی و شرکت های کود و سم از جمله توانایی های این افراد می باشد.

  توانایی دانشجویان
  با توجه به دروس این رشته، داوطلب باید علاقمند به علوم زیستی به ویژه علوم مربوط به گیاهان باشد. همچنین وجود دانش کافی در علوم پایه و توانایی جهت انجام فعالیت های آزمایشگاهی لازم می باشد.

  ضرورت و اهمیت تاسیس رشته
  آفات، بیماری های گیاهی و علف های هرز باعث کاهش تولید محصولات کشاورزی در بعضی مواقع تا 35 درصد می شوند لذا تربیت کارشناسانی جهت شناسایی و ارایه را ههای مبارزه موثر و اقتصادی با عوامل مخرب فوق در مناطق مختلف کشوربسیار ضروری می باشد.

   

  تعداد واحدهای درسی
  تعداد واحدهای درسی دوره کارشناسی گیاه پزشکی 135 واحد به شرح زیر است:
  – دروس عمومی 20 واحد
  – دروس پایه 37 واحد
  – دروس اصلی34 واحد
  – دروس تخصصی 44 واحد

   

  منبع :fani.iausr.ac.ir

  iranianpath.com

  

  چند دقیقه با دانستنی ها


  • معرفی رشته تحصیلی نمایش


  • معرفی رشته علوم قضایی


  • معرفی رشته فلسفه


  • رشته مدیریت وکمیسردریایی


  • معرفی رشته مهندسی برق


  • معرفی رشته اویونیک هواپیما

  http://www.beytoote.com/scientific/introduction/agricultural3-engineering2-plants.html

  

  سفت کردن باسن

  عکس های خنده دار

  سلفی بازیگران

  دانلود کی ام پلیر

  کانال تلگرام

 • مطالب علمی جدید
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :