کشف نخستین غبار کیهانی بر پشت بام های شهری

مجموعه: علمی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • کشف نخستین غبار کیهانی بر پشت بام های شهری
 •  

  


  کشف نخستین غبار کیهانی بر پشت بام های شهری

  مجموعه: نوآوری و کشفیات علمی

  برای نخستین بار ذرات غبار کیهانی که از فضا بر زمین می‌بارند بر روی پشت‌بام‌هایی در سه شهر بزرگ یافته شده‌اند. پیشینه‌ی این ذرات ریز به روزگار پیدایش سامانه‌ی خورشیدی در ۴.۶ میلیارد سال پیش می‌رسد.

   

  کشف نخستین غبار کیهانی بر پشت بام های شهری

  تصویری هنری از غبار و گاز غبار منظومه ی خورشیدی در هنگام شکل گیری

   

  دانشمندان به طور معمول ذرات غبار کیهانی را در دشت‌های برهوت و یخ‌زده‌ی قطب جنوب پیدا می‌کنند. ولی اکنون برای نخستین بار، این ذرات فضایی در میان گرد و خاک‌های شهری هم یافته شده‌اند. پژوهشگران ۳۰۰ کیلوگرم گرد و خاک به دام افتاده در شیارهای سقف‌هایی در پاریس، اسلو و برلین را غربال کرده و تلاش کردند به کمک آهنربا، ذرات کیهانی -که در بردارنده‌ی کانی‌های مغناطیسی هستند- را از میانشان بیرون بکشند. با این روش، آنها توانستند روی هم رفته ۵۰۰ دانه‌ی غبار کیهانی را در میان این گرد و خاک‌ها شناسایی کنند.

   

  متیو ینژ از کالج سلطنتی لندن می‌گوید: «ما از دهه‌ی ۱۹۴۰ میلادی می‌دانستیم که غبار کیهانی به طور پیوسته از جو می‌گذرد و بر سرمان می‌بارد، ولی تا امروز فکر می‌کردیم نمی‌شود آنها را در میان میلیون‌ها ذره‌ی غبار زمینی پیدا کرد، به جز در کم‌غبارترین محیط‌ها، مانند جنوبگان یا اعماق اقیانوس‌ها. سودمندی آشکار این رویکرد تازه این است که جستجوی غبار کیهانی در حیاط خانه‌هایمان بسیار ساده‌تر از جستجو در جنوبگان و ژرفای اقیانوس است.»

   

  کشف نخستین غبار کیهانی بر پشت بام های شهری

  تصویری از غبار کیهانی یافته شده در پاریس

   

  اندیشه‌ی جستجوی غبار کیهانی در شهرها نخستین بار به فکر دانشمند آماتور، جان لارسن از نروژ رسید که در تماس با کالج سلطنتی لندن آن را مطرح کرد. ینژ می‌گوید: «هنگامی که نخستین بار جان به سراغ من آمد تردید داشتم. پیش از این هم افراد بسیاری یافتن غبار کیهانی در مناطق شهری را گزارش کرده بودند، اما پس از بررسی ادعای آنها از سوی دانشمندان روشن شد که این ذرات همگی ریشه‌ی صنعتی داشته‌اند.»

   

  غبار کیهانی شهری از ذرات غبار کیهانی دیگری که تاکنون یافته شده بود بزرگ‌تر است، و به جای ۰.۰۱ میلیمتر، اندازه‌ای نزدیک به ۰.۳ میلیمتر دارند. افزون بر آن، غبار کیهانی یافته شده در شهرها نسبت به غبارهای کیهانی جنوبگان که بسیار هم کهن‌ترند، مقدار کمتری از بلورهای پَر-مانند دارند.

   

  کشف نخستین غبار کیهانی بر پشت بام های شهری

  تصویری از ذرات غبار کیهانی کشف شده در پاریس

   

  به گفته‌ی ینژ، این تفاوت‌ها می‌تواند مربوط به تغییرات مدار سیاره‌هایی مانند زمین و مریخ در طی میلیون‌ها سال باشد. آشفتگی‌های گرانشی در پی این تغییرات مداری می‌توانسته بر مسیر این ذرات در فضا اثر بگذارد. این هم به نوبه‌ی خود بر سرعتِ کوبیده شدن آنها به جو زمین، و گرم شدنشان تاثیر گذاشته است.

   

  ینژ می‌گوید: «این یافته‌ای مهم است زیرا اگر بخواهیم با بررسی فسیل غبارهای کیهانی که از سنگ‌های باستانی گرد آمده، تاریخ زمین‌شناختی سامانه‌ی خورشیدی را بازسازی کنیم، نیاز به این خواهیم داشت که بدانیم این غبارها در اثر کشش پیوسته‌ی سیاره‌ها چه دگرگونی‌هایی را از سر گذرانده بوده‌اند.» این پژوهش نشان داد که غبارهای کیهانی شهری به احتمال بسیار با سرعتی حدود ۱۲ کیلومتر بر ثانیه وارد هوای زمین شده‌اند. از این نظر، آنها سریع ترین ریزشهاب سنگ‌هایی هستند که تاکنون روی زمین یافته شده.

   

  منبع: newscientist.com – bigbangpage.com

  http://www.beytoote.com/scientific/lashfiat-elmi/discovery2-cosmic-dust1.html

  کلمات کلیدی : کشف «این «ما «هنگامی آشفتگی‌های آشکار آماتور، آمد آمده، آن آن، آنها آهنربا، اثر احتمال ادعای از است است است» است، اسلو اعماق افتاده افراد افزون اقیانوس اقیانوس‌ها اما امروز اندازه‌ای اندیشه‌ی اکنون اگر این با بار بار، بازسازی باستانی باشد بام بخواهیم بدانیم بر برای بردارنده‌ی بررسی برلین برهوت بزرگ بزرگ‌تر بسیار بسیاری بلورهای به بود بودند، بوده‌اند» بکشند بگذارد بیرون تا تاثیر تاریخ تازه تاکنون تردید ترین تصاویر تصویری تغییرات تفاوت‌ها تلاش تماس توانستند ثانیه جان جای جز جستجو جستجوی جنوب جنوبگان جو حدود حیاط خانه‌هایمان خاک خاک‌ها خاک‌های خواهیم خود خورشیدی داد دارند دارند داشت داشتم داشته‌اند» دام دانشمند دانشمندان دانه‌ی در دشت‌های دهه‌ی دگرگونی‌هایی دیگری ذرات ذره‌ی را رسید رفته روزگار روش، روشن روی رویکرد ریز ریزشهاب ریشه‌ی زمین زمین، زمینی زمین‌شناختی زیرا ساده‌تر سال سامانه‌ی سر سراغ سرعتِ سرعتی سرمان سریع سقف‌هایی سلطنتی سنگ‌های سنگ‌هایی سه سودمندی سوی سیاره‌ها سیاره‌هایی شد شدن شدنشان شده شده شده‌اند شناسایی شهر شهرها شهری شهری مجموعه شکل شیارهای صنعتی طور طی علمی غبار غبارها غبارهای غربال فسیل فضا فضایی فکر قطب لارسن لندن مانند متیو محیط‌ها، مدار مداری مربوط مریخ مسیر مطرح معمول مغناطیسی مقدار من مناطق منبع منظومه مهم میان میانشان میلادی میلیارد میلیمتر میلیمتر، میلیون‌ها می‌بارد، می‌بارند می‌تواند می‌توانسته می‌دانستیم می‌رسد می‌کردیم می‌کنند می‌گذرد می‌گوید نخستین نروژ نزدیک نسبت نشان نظر، نمی‌شود نوآوری نوبه‌ی نیاز های هستند هم همگی هنری هنگام هوای و وارد ولی پاریس پاریس، پس پشت پشت‌بام‌هایی پَرمانند پژوهش پژوهشگران پی پیدا پیدایش پیش پیشینه‌ی پیوسته پیوسته‌ی چه ژرفای کالج کانی‌های کرد کرد، کردند کرده کشش کشف کشفیات کمتری کمک کم‌غبارترین کنند کنیم، که کهن‌ترند، کوبیده کیلومتر کیلوگرم کیهانی گاز گذاشته گذرانده گرانشی گرد گرم گزارش گفته‌ی گیری ی یا یافتن یافته یافته‌ای یخ‌زده‌ی ینژ ینژ،

   

  

  مرسدس بنز

  عکس نوشته

  سفت کردن باسن

  آگهی های استخدامی

  دانلود بازی Dead Age

  

  فال انبیای الهی

 • مطالب علمی جدید
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :