۳ حیوانی که زمان مرگ شان را می دانند!

مجموعه: علمی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • ۳ حیوانی که زمان مرگ شان را می دانند!
 •  

  


  ۳ حیوانی که زمان مرگ شان را می دانند!

  مجموعه: گیاهان،حیوانات و آکواریوم

   

  ۳ حیوانی که زمان مرگ شان را می دانند!

   

  هوشیاری در مورد مرگ پدید‌ه‌ای روانشناسی است که تا مدتها تصور می‌شد تنها در انسان‌ها وجود دارد به این مفهوم که جانداران دیگر غیر از انسان متوجه لحظات پایانی عمر خود و هم‌نوعان خود نمی‌شوند و طبیعتا عکس‌‌العمل خاصی در این لحظات ار خود بروز نمی‌دهند.

   

  اما تحقیقاتی وجود دارد که نشان می‌دهد مرگ آگاهی (death awareness) در جانوران دیگر نیز وجود دارد و با مطالعه دقیق رفتار آنها می‌توان نتیجه گرفت که لحظات پایان عمر حیوانات برای خودشان و اطرافیانشان قابل درک است.

   

  ۱- شامپانزه

   

  ۳ حیوانی که زمان مرگ شان را می دانند!

   

  شامپانزه‌های شبیه‌ترین ِ موجودات به انسان به لحاظ تکاملی هستند و خصوصیات فیزیکی و روانشناختی مشابه زیادی با انسان‌ها دارند. پیرامون پدیده مرگ آگاهی نیز اخیرا مجله تخصصی “روند حیات” مقاله‌ای چاپ کرده که در آن به تحقیق گروهی از پژوهشگران بریتانیایی دانشگاه استیرلینگ اشاره شده است. این پژوهشگران رفتار شامپانزه‌ها را هنگام مرگ یکی از اعضای گروه به دقت زیر نظر گرفتند و متوجه شدند گروه شامپانزه‌ها در برابر عضوی از گروه که در آستانه مرگ است رفتار دیگری دارند. جیمز آندسون نویسنده مقاله می‌گوید: “نتیجه بررسی‌های ما در رفتار شامپانزه‌ها، نشان می‌دهد که هوشیاری در مورد مرگ در این حیوانات بسیار عمیق‌تر از آن است که تا کنون تصور می‌شد”.

   

  بخشی از این تحقیق در اسکاتلند صورت گرفته است. زیست‌شناسانی که مدتها محل زندگی شامپانزه‌ها در باغ‌وحش اسکاتلند را زیر نظر گرفتند برای مثال به مرگ شامپانزه ماده پنجا‌ه ساله‌ای در سال ۲۰۰۸ اشاره می‌کنند. در روزهای نزدیک به مرگ این شامپانزه، پژوهشگران دریافتند که سایر اعضای گروه رفتار بسیار آرامی دارند و به شامپانزه ضعیف و رنجور توجه بیشتری می‌کنند.

   

  در آخرین ساعات زندگی او نیز همه اعضای گروه روی سکوی نزدیک او جمع شده و آرام پوست او را نوازش می‌کردند. پس از مرگ این شامپانزه ماده همه از او دور شدند و تنها دختر او تمام شب را کنار مادرش باقی ماند. نکته جالب دیگری اینکه حتی پس از چند روز و عادی شدن رفتار شامپانزه‌ها، آنها تا چند روز روی سکویی که شامپانزه پیر آخرین ساعات زندگی‌اش را روی آن گذراند جست‌وخیز نمی‌کردند.

   

  تحقیق دیگری توسط محققین دانشگاه آکسفورد در کشور گینه بیسائو انجام شد که در این تحقیق آنها شاهد مرگ دو فزرند کم سن شامپانزه ماده بودند. شامپانزه مادر در روزهای آخر بسیار بی‌تاب و کمک حال فرزندان بود و پس از مرگ آنها نیز جسدشان را تا مدت‌ها با خود حمل و به مکان‌های مختلف جابجا می‌کرد و در نهایت با حالتی حاکی از افسردگی جسدها را رها می‌کند تا شامپانزه‌های دیگر جسد نیمه باقی‌مانده را ببرند. به گفته دورا بیرو مسئول این تیم تحقیقاتی “این پژوهش نشان می‌دهد که توانایی درک مرگ و ارتباط عاطفی عمیقی میان بچه شامپانزه‌ها و مادرشان وجود دارد که حتی تا بعد از مرگ آنها نیز ادامه خواهد داشت”.

   

  در آخرین ساعات زندگی شامپانزه ماده همه اعضای گروه روی سکوی نزدیک او جمع شده و آرام پوست او را نوازش می‌کردند.

   

  ۲- فیل

   

  ۳ حیوانی که زمان مرگ شان را می دانند!

   

  تحقیقات زیادی از جمله یک کار مطالعاتی توسط دانشمندان دانشگاه آکسفورد در کشور کنیا در آفریقا که سال‌ها به طول انجامیده اثبات می‌کند که فیل‌ها نسبت به مرگ آگاهند و در لحظات مرگ با یکدیگر مهربان‌تر می‌شوند. این تحقیق که نتایج آن توسط دانشکده جانورشناسی دانشگاه آکسفورد منتشر شده نشان می‌دهد که نه تنها خویشاوندان درجه اول بلکه بقیه فیل‌ها نیز نسبت به فیلی که لحظات آخر زندگی را می‌گذراند توجه ویژه دارند و با حالتی حاکی از ترحم تلاش می‌کنند نیازهای او را رفع کنند. در این مطالعه که فیلی در حال مرگ بود، پنج خانواده از فیل‌های دیگر به حالت پرستاری به فیل در حال مرگ سر می‌زدند و به او برای زنده ماندن کمک می‌کردند.

   

  بررسی رفتار این فیل‌ها علاوه بر ضبط صوتی و تصویری با استفاده از ردیاب‌های رادیویی که بر روی بدن فیل‌ها نصب شده بود انجام شده است.

   

  مسئول تیم تحقیقاتی در کنیا می‌گوید “این واکنش‌ها نشان می‌دهد که چگونه انسان‌ها و فیل‌ها احساسات مشترکی دارند، مانند هشیاری نسبت به مرگ و مراقبت و محبت نسبت به موجود در حال مرگ”. محققان معتقدند که مشابه این رفتار فیل‌ها در دلفین‌ها نیز مشاهده شده است.

   

  ۳- قو

   

  ۳ حیوانی که زمان مرگ شان را می دانند!

   

  قوها پرندگان زیبا و از مخلوقات خارق‌العاده خداوند هستند که به سبب تک همسری در طول عمر (monogamy) به سمبل عشق و وفاداری در بسیاری از فرهنگ‌ها تبدیل شده‌اند. اگر چه پدیده تک‌همسری در بین پندگان تا نود درصد (در برابر هفت درصد در پستانداران) وجود دارد، اما نکته متمایز کننده این دسته از غازیان نظریاتی است که در مورد مرگ‌آگاهی آنها خصوصا گونه قوهای گنگ (Mute Swan) وجود دارد. گفتنی است که در دسته بندی‌های پرنده شناسی قو (swan) با غاز (goose) متفاوت است در حالیکه بسیاری از افراد آنها را به اشتباه یکی می‌دانند.

   

  با اینکه در سال ۲۰۰۱ پترسون و همکارانش در کتاب راهنمای پرندگان انگلستان و اروپا ذکر می‌کنند که قوهای گنگ در طول زندگی کاملا بی‌صدا نیستند ولی مثل غازهای وحشی صداهای گوشخراش و بلند از خود تولید نمی‌کنند، اما نام قوهای گنگ همچنان بر این جانداران مانده است.

   

  در افسانه‌های قدیمی آمده که قوی گنگ در طول عمر هیچ صدایی تولید نمی‌کند و تنها در نزدیکی لحظات مرگ، به گوشه‌ای دنج پناه برده و آوازی زیبا به عنوان اختتامیه عمر عاشقانه خود می‌خواند که با اتمام آواز جانش را از دست می‌دهد. در اسطوره‌های قدیمی ذکر شده که قو در لحظات مرگ به محل اولین جفتگیری خود مراجعت کرده و آواز سر می‌دهد. اصطلاح “آواز قو” به معنی آخرین کار باشکوه یک فرد یا یک مجموعه برگرفته از همین افسانه‌ها است.

  هنوز کسی به درستی نمی‌داند که آیا قوها واقعا آخرین لحظه‌های زندگی خود را تشخیص می‌دهند یا خیر اما افسانه‌ها و تعاریف نمادین در مورد این جانداران زیبا همچنان در فرهنگ‌های مختلف پابرجاست.

   

  هنوز کسی از جانورشناسان به درستی نمی‌داند که آیا قوها واقعا آخرین لحظه‌های زندگی خود را تشخیص می‌دهند یا خیر و این مطلب بحث‌انگیز موضوع تحقیقی جامع مانند آنچه در مورد شامپانزه‌ها، فیل‌ها و دلفین‌ها انجام شده، نبوده است، اما افسانه‌ها و تعاریف نمادین در مورد این جانداران زیبا همچنان در فرهنگ‌های مختلف پابرجاست.

   

  منبع : vahid1574

  

  چند دقیقه با دانستنی ها


  • کشف علت بلندی گردن قوها!


  • باورهای غلط حیوانی


  • سگها اجسام را چگونه می‌بینند؟


  • طول عمر حیوانات


  • کدام حیوان بیشترین طول عمر را دارد؟


  • کدامیک از حیوانات عمر زیادی دارند؟

  http://www.beytoote.com/scientific/nature/animals-their-death.html

  کلمات کلیدی :   باورهای سگها طول کدام کدامیک کشف  ( () (در )   آخر آخرین آرام آرامی آستانه آفریقا آمده آن آندسون آنها آنچه آواز آوازی آکسفورد آکواریوم آگاهند آگاهی آیا اتمام اثبات اجسام احساسات اختتامیه اخیرا ادامه ار ارتباط اروپا از است است است، استفاده استیرلینگ اسطوره‌های اسکاتلند اشاره اشتباه اصطلاح اطرافیانشان اعضای افراد افسانه‌ها افسانه‌های افسردگی اما انجام انجامیده انسان انسان‌ها انگلستان او اول اولین اگر این اینکه با باشکوه باغ‌وحش باقی باقی‌مانده ببرند بحث‌انگیز بخشی بدن بر برابر برای برده بررسی بررسی‌های بروز برگرفته بریتانیایی بسیار بسیاری بعد بقیه بلند بلندی بلکه بندی‌های به بود بود، بودند بچه بیرو بیسائو بیشتری بیشترین بین بی‌تاب بی‌صدا تا تبدیل تحقیق تحقیقات تحقیقاتی تحقیقی تخصصی ترحم تشخیص تصور تصویری تعاریف تلاش تمام تنها توانایی توجه توسط تولید تک تکاملی تک‌همسری تیم جابجا جالب جامع جانداران جانش جانوران جانورشناسان جانورشناسی جست‌وخیز جسد جسدشان جسدها جفتگیری جمع جمله جیمز حال حالت حالتی حالیکه حاکی حتی حمل حیات” حیوان حیوانات حیوانات حیوانی حیوانی خارق‌العاده خاصی خانواده خداوند خصوصا خصوصیات خواهد خود خودشان خویشاوندان خیر دارد دارد، دارد؟ دارند دارند، دارند؟ داشت” دانستنی دانشمندان دانشکده دانشگاه دانند مجموعه دختر در درجه درستی درصد درک دریافتند دست دسته دقت دقیق دقیقه دلفین‌ها دنج دو دور دورا دیگر دیگری ذکر را رادیویی راهنمای ردیاب‌های رفتار رفع رنجور رها روانشناختی روانشناسی روز روزهای روی زمان زنده زندگی زندگی‌اش زیادی زیبا زیر زیست‌شناسانی ساعات سال ساله‌ای سال‌ها سایر سبب سر سمبل سن سکوی سکویی شامپانزه شامپانزه شامپانزه، شامپانزه‌ها شامپانزه‌ها، شامپانزه‌های شان شاهد شب شبیه‌ترین شد شدن شدند شده شده، شده‌اند شناسی صداهای صدایی صوتی صورت ضبط ضعیف طبیعتا طول عادی عاشقانه عاطفی عشق عضوی علاوه علت عمر عمیقی عمیق‌تر عنوان عکس‌‌العمل غاز غازهای غازیان غلط غیر فرد فرزندان فرهنگ‌ها فرهنگ‌های فزرند فیزیکی فیل فیل فیلی فیل‌ها فیل‌های قابل قدیمی قو قو قوها قوها قوهای قوی قو” لحاظ لحظات لحظه‌های ما مادر مادرش مادرشان ماده ماند ماندن مانده مانند متفاوت متمایز متوجه مثال مثل مجله مجموعه محبت محققان محققین محل مختلف مخلوقات مدتها مدت‌ها مراجعت مراقبت مرگ مرگ، مرگ‌آگاهی مرگ” مسئول مشابه مشاهده مشترکی مطالعاتی مطالعه مطلب معتقدند معنی مفهوم مقاله مقاله‌ای منبع منتشر مهربان‌تر موجود موجودات مورد موضوع مکان‌های می میان می‌بینند؟ می‌توان می‌خواند می‌دانند می‌دهد می‌دهند می‌زدند می‌شد می‌شد” می‌شوند می‌کرد می‌کردند می‌کردند می‌کند می‌کنند می‌کنند می‌گذراند می‌گوید نام نبوده نتایج نتیجه نزدیک نزدیکی نسبت نشان نصب نظر نظریاتی نمادین نمی‌داند نمی‌دهند نمی‌شوند نمی‌کردند نمی‌کند نمی‌کنند، نه نهایت نوازش نود نویسنده نکته نیازهای نیز نیستند نیمه ها هستند هشیاری هفت همسری همه همچنان همکارانش همین هم‌نوعان هنوز هنگام هوشیاری هیچ و واقعا واکنش‌ها وجود وحشی وحشی, وفاداری ولی ویژه ِ پابرجاست پایان پایانی پترسون پدیده پدید‌ه‌ای پرستاری پرنده پرندگان پرورش پس پستانداران) پناه پنج پنجا‌ه پندگان پوست پژوهش پژوهشگران پیر پیرامون چاپ چند چه چگونه کار کاملا کتاب کرده کسی کشور کم کمک کنار کنند کننده کنون کنیا که گذراند گردن گرفت گرفتند گرفته گروه گروهی گفتنی گفته گنگ گوشخراش گوشه‌ای گونه گیاهان،حیوانات گینه یا یک یکدیگر یکی “آواز “این “روند “نتیجه

   

  

  سنگ بینی

  تبیان

  کانال تلگرام

  مدل لباس دخترانه

  دانلود نسخه نهایی درایور کارت گرافیک AMD

  

  فال تاروت

 • مطالب علمی جدید
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :